Ztráta milovaného člověka dokáže zlomit srdce. Doslova, potvrdili vědci!
Když zemře v monogamním vztahu partner, říká se, že to tomu zbylému zlomí srdce. Studie dánských vědců teď ukazuje, jak moc pravdivé toto tvrzení je…
Studie zveřejněná v odborném časopise Open Heart ukazuje, co se děje se srdcem lidí, jejichž partneři zemřeli. Výsledky jsou jednoznačné: těžký psychický stres může způsobit vážné kardiovaskulární problémy, zejména nepravidelný srdeční tep – a to až na dobu jednoho roku. Překvapivé je, že největší riziko je v tomto ohledu u mladých lidí, kteří o partnera přijdou neočekávaně…
Tato práce prohlubuje naši znalost psychologických faktorů, které spolupůsobí na lidské zdraví. Již delší dobu se ví, že tragické životní události vedou k akutním kardiovaskulárním problémům, nejčastěji infarktu. Nebylo ale doposud jasné, zda mohou způsobit také arytmii nebo změny srdečního rytmu.
Vědci z univerzity v dánském Aarhusu studovali 88 612 případů lidí diagnostikovaných fibrilací síní. Je to srdeční arytmie, jejímž podkladem je kroužení elektrických vzruchů v obou srdečních předsíních po měnících se okruzích. Důsledkem jsou chaotické, nepravidelné stahy svalových vláken a tím pádem ztráta koordinované činnosti srdečních předsíní, tedy i ztráta jejich čerpací funkce. U jinak zdravého převodního systému pak dochází k nepravidelné, většinou rychlé srdeční akci. (wiki)
Zejména u lidí ve věku pod 60 let bylo riziko fibrilace síní po úmrtí partnera výjimečně vysoké – o 41 procent vyšší než u lidí bez takového zážitku. Nejčastěji se problémy dostavovaly mezi 8–14 dny po úmrtí, pak již riziko pomalu klesalo. Rok po tragické události již riziko klesá na úroveň běžných lidí.