Italský chirurg tvrdí, že úspěšně transplantoval opici hlavu!
Transplantace hlavy je sen chirurgie – nutno dodat, že doposud nesplněný sen. Ale tento týden se to změnilo: Sergio Canavero ve spolupráci s čínskými chirurgy údajně transplantoval hlavu opice.
Canavero svůj úmysl ohlašoval už několik měsíců, ale jen málokdo mu to věřil: jenže o jeho úspěchu informují nezávisle na sobě docela hodně seriózní weby – jako například New Scientist nebo Motherboard. Přesto budeme k zprávě přistupovat zatím skepticky…
Canavero tvrdí, že se na operaci jeho tým pečlivě připravoval – podle jeho tvrzení nejprve transplantoval přibližně 100 hlav u myší. Většina zvířat to přežila a po operaci byla schopná dýchat i přijímat potravu…Tohle zní velmi optimisticky; vědec ale po dotazech novinářů dodal, že myš sice opravdu asi 10 hodin po operaci žila a dýchala, ale pak zemřela do několika minut…
Podle většiny informačních zdrojů nejvíc práce odvedl dr. Ren, Číňan, který měl být původně jen Canaverovým poradcem. Jejich práce navazuje na dílo dr. Roberta Whitea, chirurga, jenž se v 70. letech 20. století pokoušel o to stejné – údajně s částečným úspěchem. Naopak se vědci pokoušejí nevycházet z prací sovětských lékařů, kteří údajně již ve 30. letech 20. století transplantovali hlavu psa – nicméně metodou, jejíž průběh se již nikdy nepodařilo ani napodobit…
Průběh operace
Dr. Ren nejprve amputovanou hlavu, stejně jako jeho předchůdce White, zmrazil na –15 °C. Tím zabránil tomu, aby tkáň odumírala… Potom, opět ve stopách svého frankensteinovského předchůdce, propojil krevní řečiště těla a hlavy. Nepokoušel se ovšem o napojení nervového systému – což je pochopitelně základ toho, aby to celé fungovalo…
Opice byla utracena 20 hodin po operaci – bez napojení nervového systému pochopitelně nebyla schopná života. Do mozku jí však propojeným krevním řečištěm normálně putovala krev. A právě to bylo podle Rena hlavním smyslem pokusu: dokázat, že je to možné. Zvíře podle chirurga vůbec nemělo přežít, jen se na něm mělo ilustrovat, že amputovaná a znovu přišitá hlava může být zásobována krví.
Podle expertů je Canaverův pokus naprosto nesmyslný a značně podezřelý. Vědec ani nepostupoval standardní cestou: místo aby nejprve informace o svém pokusu zveřejnil v nějakém odborném časopise ideálně i s oponenturou, poslal fotky a videa novinářům. Údajně by články vydal v odborných časopisech Surgery a CNS Neuroscience & Therapeutics.
Následovníci
O stejný medicínský zázrak se pokouší několik dalších vědeckých týmů, například z Jižní Koreje.