Žraloci začali útočit na lidi: rok 2015 byl nejhoší v dějinách...
Změnilo se něco? Dá se obvinit opět globální oteplování?
Žraloci v loňském roce zaútočili na lidi po celém světě celkem 98krát, což je rekordní číslo, oznámili vědci ve své nové studii. Předchozím rekordním rokem byl rok 2000, kdy došlo k 88 napadením. Celkem šest osob loni při útoku žraloka zemřelo. Jednou z obětí byl plavec, který šnorchloval na Havaji, dva lidé zahynuli u ostrova Réunion v Indickém oceánu, další pak v Austrálii, Egyptě a Nové Kaledonii v Tichém oceánu, napsaly světové agentury.
Jak uvedl spoluautor zprávy George Burgess, žraločích útoků bude nejspíš přibývat vzhledem k tomu, že se zvyšuje počet obyvatel planety a přibývá i žraloků. Studie zahrnuje jen nevyprovokované útoky, ne incidenty při vědeckých experimentech nebo při rybolovu. Vypracovává ji pravidelně univerzita na Floridě.
K nejvíce útokům došlo ve Spojených státech, bylo jich celkem 59, z toho 30 se odehrálo na Floridě. Austrálie zaznamenala 18 napadení žralokem, Jižní Afrika osm útoků.
Podle Burgesse k útokům v USA dochází čím dál tím více na sever, díky vyšším teplotám oceánu se totiž i tam začíná tato paryba rozšiřovat. Neobvyklý incident se stal například u Long Islandu ve státě New York, kde žralok napadl surfaře. "Jestliže bude toto oteplování pokračovat, uvidíme v příštích letech mnohem více napadení severněji od Virginie na východě a Kalifornie na západě," uvedl Burgess.
ČTK