ZOOM na tento týden: tajemství psů i nejzajímavější místa planety
Tento týden na ZOOMu budete obdivovat nejen krásy přírody, ale také poznáte záhady dějin...
Zabojujeme si, prozradíme několik tajemství, ukážeme život po legendě a pro národ milovníků psů tu máme filmovou lahůdku!
Premiérové tematické bloky vždy pondělí až neděle v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.
10. 2. 20.00 – Katastrofální dovolené
Seriál nejen pro škodolibé je plný neuvěřitelných příběhů o opravdu nečekaných zážitků i dovolených, které se vyloženě zvrtly. Toto jsou neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Určitě vám zatrne, když velryba, která plácá laškovně ocasem o hladinu, náhle zamíří přímo k vaší lodi. Pak 40tunová velryba jižní vyskočí a dopadne celou vahou na plachetnici. Loď je poničena, ale co bude dál…
11. 2. 20.00 – Výstup ve jménu Říše
Závod o dobytí nejvyššího pohoří na světě byl odjakživa hnán posedlostí, osobními ambicemi a láskou k dobrodružství. Ve třicátých letech 20. století se ale přidal ještě jeden, zlověstnější aspekt. Tím byl nacionalismus. Když v roce 1938 německo-rakouský tým vystoupal na vrchol impozantní hory Eiger neboli Obr ve Švýcarsku, rychle ho následovala nařčení, že horu slezl pro Hitlera. K rozhodnutí přijmout sebevražednou výzvu měla členy expedice donutit fašistická ideologie. Faktem je, že nacisté využili úspěchu výpravy, jak se dalo, a prezentovali ho jako nezvratitelný důkaz fyzické i psychické nadřazenosti árijské rasy. Film Výstup ve jménu říše se vrací do stínu Eigeru, odkud vypráví příběh o obdivuhodných výkonech a jednom pozoruhodném hrdinství.
11. 2. 21.00 – Tajemství světových muzeí (New York)
Největší poklady světa jsou opředené neuvěřitelnými příběhy. Proč je mistrovské dílo z Vatikánu pokryté rouhačskými nápisy? Jak Louvre chrání Monu Lisu? Seriál Tajemství světových muzeí navštěvuje vyhlášené světové instituce a vypráví podivné, ohromující a fascinující příběhy spojené s dobře známými i poněkud obskurnějšími exponáty uloženými v jejich sbírkách. Ať už se zabývá novinkami o Moně Lise, Sixtinské kapli a zlaté masce krále Tutanchamona nebo záhadnou „tankovou místností“ v Britském muzeu přírodní historie, seriál je zábavnou kombinací zajímavostí o uměleckých dílech, jež dobře známe, ale i o těch, o kterých jsme dosud neměli ani tušení. Dnes vás uvítáme ve velkolepém muzeu v New Yorku.
12. 2. 20.00 – Psi, kteří změnili svět (Původ a vývoj psů)
Evoluce vlka, způsob, jakým nejlepší přítel člověka změnil lidskou společnost a jakým člověk na oplátku radikálně změnil psa, je epickým příběhem plným málo známých zajímavostí. Dvoudílný film Psi, kteří změnili svět zachycuje širokou škálu dnešních psích ras od miniaturní čivavy po majestátního mastifa. Jejich povahy a chování jsou stejně různorodé jako jejich velikosti. Genetika přesto nelže. Všichni zástupci moderních psích ras se vyvinuli nebo byli vyšlechtěni z divokého nezkroceného vlka. Způsobily to proměny staré jen nějakých 15 tisíc let. V první části se dozvíte, jakým způsobem zřejmě došlo ke zdomácnění psa – včetně teorie, že za transformaci může kromě samotného zvířete i hromada zbytků a odpadu. V dalším díle uvidíte, že každá psí rasa má „zakódované“ mírně odlišné vzorce chování, které jí pomáhají a usnadňují nejrůznější činnosti od lovu až po hlídání stád.
12. 2. 21.00 – Pouště (Namibská poušť)
Pouště se bez nadsázky dají označit za nejstrašidelnější oblasti na naší planetě. Při zmínce o nich si většinou představujeme nekonečné nehostinné dálavy, které zastiňují a zkoušejí lidského ducha. Skutečnost by ale nemohla být této představě vzdálenější. Pouště jsou plné protikladů a barev. Mezi dunami a pláněmi se objevují hory i laguny, které často poskytují velké množství vody i živin, a proto hýří životem. Šestidílný seriál Pouště nabízí detailní pohled do míst a na podmínky neutěšeného, přesto však velmi specifického života uprostřed prázdnoty. Navštivte poušť Atacama rozprostírající se přes jihoamerické Chile a Peru, až k obzoru sahající planiny v Austrálii, největší asijskou poušť Gobi, takřka neobydlenou Judejskou poušť nebo vyprahlé africké písky v Namíbii, které už po 2 miliony let zůstávají neměnné.
13. 2. 20.00 – Bitva na Sommě: Hledání pravdy (1. část)
Bitva na Sommě 1. července 1916 se stala nejkrvavějším dnem v historii britského impéria. O život tehdy přišlo téměř 20 tisíc vojáků. Od té doby zuří debata, v jejímž středu se nachází jediný existující film zachycující okamžiky bitvy. Jsou záběry pravé nebo zfalšované? Tým vyšetřovatelů a specialistů na první světovou válku se proto pokusil o něco, co dosud nikoho nenapadlo: k vyřešení 90 let staré filmové záhady využít moderní forenzní vědu. Osudného dne se muži prvního newfoundlandského regimentu vrhli ze zákopů vstříc historii. Byli doslova vyhlazeni. Jejich potomci kráčí zpátky do minulosti, aby zjistili, čím si nešťastní vojáci prošli, a němý film natočený na Sommě konečně vydává svá tajemství. Odhalte spolu s nimi, k čemu tehdy skutečně došlo.
13. 2. 21.00 – Nejzákeřnější zbraň
Zdrcující dokumentární film z produkce BBC zachycuje skutečný příběh o tom, jak se z improvizovaných bomb vyrobených podomácku v zapadlých vesnických dílnách stala nejzákeřnější zbraň Talibanu v boji proti koalici spojenců v Afghánistánu. Improvizovaná výbušná zařízení jsou v této oblasti největším zabijákem amerických a britských vojáků. Jejich výroba je levná, ale jejich dopad na velmoci, které utrácejí miliony za nejmodernější vybavení a techniku, je drtivý. Příslušníci koaličních sil a novináři ve filmu popisují, jaké je stát se obětí smrtícího útoku. A díky exkluzivním záběrům sympatizanti s afghánským Talibanem prozrazují, co to obnáší vyrobit takovou improvizovanou bombu, a proč se podle jejich názoru koalici nikdy nepodaří zvítězit.
14. 2. 20.00 – Hledá se mořský koník
Díky hlavě koně, opičí oháňce a schopnosti měnit kvůli rodičovství pohlaví, je mořský koník jedním z nejpozoruhodnějších a nejvíce charismatických obyvatel oceánů. Filmařka Natali Tesche-Ricciardi se vydala prozkoumat něco, co si většina lidí ani neuvědomí – populace mořského koníka se octla v kritickém ohrožení. Protože žijí v mělkých pobřežních vodách, jsou mořští koníci mezi prvními živočichy postiženými průmyslovým rozvojem na prahu moří a jejich znečištěním. Často se navíc stávají vedlejším produktem rybolovu a končí jako suvenýr v rukou turistů. Po živých jedincích je poptávka mezi akvaristy. O mrtvé mořské koníky má ještě větší zájem odvětví tradiční čínské medicíny. Každoročně se obchoduje s miliony mořských koníků a jejich cena může být vyvážena stříbrem.
15. 2. 20.00 – Co žere hrocha
Potravní řetězec v přímém přenosu! Tak se dá krátce shrnout ambiciózní dokumentární počin, který vznikl díky nejmodernějším filmařským technologiím. Kamery zachytily, jak ohromná mršina dospělého hrocha v údolí Luangwa v africké Zambii nakrmila komplet celý ekologický systém od velkých dravců, přes mrchožrouty a ptáky až po hmyz. Protože hroch pošel přímo u řeky Luangwa, jež je hlavním domovem většiny největších dravců z celé Zambie, neušel pozornosti svého okolí. Na hostinu dorazili notoricky zlomyslní medojedi kapští, leopardi, lvi, krokodýli nilští, hyeny, divocí psi, paviáni, varani nebo marabu afričtí přezdívaní pohřební ptáci, protože používají třímetrové rozpětí křídel k tomu, aby odehnali ostatní menší mrchožrouty.
15. 2. 21.30 – Terri Irwinová: Život po Stevovi
Rodinu Irwinových před sedmi lety zasáhla smrt Lovce krokodýlů Steva Irwina. Pro jeho manželku Terri a děti Bindi a Roberta od té doby není nic stejné jako dřív. Terri, která byla spokojená s rolí pevné opory ve Stevově stínu, musela vstoupit do záře reflektorů. Jinak by nemohla pokračovat v naplňování Stevova snu o rozšiřování Australia ZOO a projektech na záchranu živočišných druhů všude po světě. Film Terri Irwinová: Život po Stevovi je povznášejícím příběhem o rodině, jež musí denně překonat smutek a zároveň najít odvahu dál šířit odkaz Steva Irwina. Je to příběh o odhodlání zvítězit navzdory všem nepříznivým podmínkám. Především je to ale příběh o tom, že pravou lásku nedokáže zničit ani smrt.
16. 2. 19.00 – Úžasná tajemství vědy (Pravěké mořské příšery)
Dvanáctidílný seriál odhaluje nejúžasnější tajemství vědy od zrodu superčlověka, přes záhadné mimozemské ohnivé koule a hledání další Země, až po dovolenou ve vesmíru. Co kdyby stačilo navléknout se do speciálního obleku, aby člověk přeskočil třímetrový plot nebo unesl stovky kil do několikakilometrové vzdálenosti? Jak daleko jsou američtí a francouzští vědci od objevu nové, perfektně obyvatelné planety? A kdy se vesmír, nejzazší hranice, stane místem, kam budeme posílat děti na prázdniny? Možná vám tyto otázky připadají jenom jako fantastické představy znuděných odborníků nebo dokonce zápletky hollywoodských sci-fi trháků. Ale faktem je, že na realizaci těchto Úžasných tajemství vědy se už pečlivě pracuje.
16. 2. 20.00 – Jurské bojiště (Dinosauří kanibal)
Šampioni z řad zástupců prehistorických druhů se pod odborným vědeckým dohledem a díky špičkovým digitálním efektům utkají v soubojích na život a na smrt. Tento seriál vychází z paleontologických analýz založených na fosilních nálezech. Většinou. V některých chvílích se totiž ani renomovaní vědci neudrží, aby bez vědecky podložených důkazů, že k takovému střetu někdy došlo, proti sobě nepostavili dva úchvatné, mimořádně hrozivé dinosaury. Do ringu postupně vstupuje stegosaurus, albertosaurus, allosaurus, proslulý tyrannosaurus rex, ale i obrovitý medvěd krátkočelý nebo lev americký.
16. 2. 21.00 – Život v extrémních podmínkách (Jak přežít v mrazu)
Ještě před třiceti lety vědci věřili, že některá místa na Zemi jsou sterilní, takže pro jakýkoliv organismus je zhola nemožné, aby tam přežil. Dnes ale víme, že stvoření, která se adaptovala i na ty nejextrémnější podmínky, na těchto místech existují. Vědci je nazývají extremofilními organismy, protože je nalézají na nejvíce nehostinných místech naší planety. Dokumentární minisérie Život v extrémních podmínkách kráčí ve stopách skupiny badatelů, která se odvážila do nejextrémnějších míst na Zemi. Ve slaných jezerech Senegalu, Tanzanie a Ameriky, ve chřtánu teplých pramenů na Novém Zélandu a v Yellowstonu, v nitru promrzlých arktických i antarktických ledovců nebo v hlubokých rumunských, slovinských a mexických jeskyních zjistili, že nejsou sami. Oblečte kožichy – v tomto dílu přituhne!
premiérové bloky | 18.00–20.00 | 20.00–22.00 |
Pondělí | Volání divočiny | Největší katastrofy |
Úterý | Cestovatelé a dobrodruzi | Po stopách historie |
Středa | Zločin pod lupou | Fascinující příroda |
Čtvrtek | Tajemství Země a vesmíru | Zaostřeno na války |
Pátek | Záhady a konspirace | Úžasné oceány |
Sobota | Odkaz dávných civilizací | Úchvatná říše zvířat |
Neděle | Zázraky vědy a techniky | Ztracený svět dinosaurů |