21. října 2022 08:00
Adam Vala

Jak přežít apokalypsu? Nejlepší zombie seriál je skvělým návodem, jeho natáčení ale může být opravdu nebezpečné

Pravděpodobnost zombie apokalypsy je téměř nulová, přesto dnes není těžké se naučit, jak v ní přežít, kdyby k ní přece jen došlo. Momentálně neexistují vědecké podklady, které by dokazovaly, že by se k ní v blízké budoucnosti schylovalo. Možné je ale všechno, a dokonce i televize může být v tomto ohledu dobrým rádcem.

Existují situace, které otestují lidskou povahu až na dřeň a ukážou, kdo v sobě nosí krev bojovníka a kdo naopak nemá na to, aby se vypořádal s tím, co mu osud nadělil. Takovou by mohla být i zombie apokalypsa. Podle vědců je její uskutečnění vysoce nepravděpodobné, definitivně však tuto možnost zamítat nechtějí.

Některé nemoci s sebou nesou vlastnosti známé od zombies, jsou jimi například lepra nebo vzteklina. Vědecké zkoumání u nich ale neodhalilo potenciál, který by mohl vést k pandemii a následnému životu v postapokalyptickém světě u těch, kteří by měli to štěstí a přežili. Rychlost šíření koronaviru nicméně jasně ukázala, za jak dlouho se může nemoc roznést po celém světě.

Počáteční průběh zombie apokalypsy by například záležel už na samotném způsobu šíření viru. Při respiračním onemocnění by se nedalo celosvětové nákaze zabránit, u typičtějšího kousnutí by však bylo teoreticky možné vir izolovat v lokalitě, v níž propukl.

Pravidla přežití

Nezpochybnitelnou výhodu během zombie apokalypsy by měli lidé, kteří díky sledování televize zjistili, jak asi může vypadat, jak se může časem vyvíjet a čemu je během ní třeba se vyvarovat. Survivalisté by minimálně první měsíce nejspíš přežili i s levou rukou za zády už jen díky tomu, že by se nemuseli trápit se zásobami jídla a pitné vody.

Vyhýbat se zamořeným místům by bylo zásadou číslo jedna, stejně důležité by nicméně bylo mlčení a cestování se skupinou lidí. V počtu je síla a z úzkých by si mnohdy člověk sám nepomohl. Lepší než cestování je ale pochopitelně nalezení bezpečného místa k přežití.

Klasické domy by s největší pravděpodobností nebyly dostatečně bezpečné. Bunkr je jistota, ale denní světlo by asi každému začalo po čase chybět. Zabezpečená komunita nebo plotem obestřená věznice mohou být dobrým útočištěm, před lidskou silou by však zřejmě nikoho nechránily navždy.

Živí mrtví

Téměř dokonalým návodem k přežití případné zombie apokalypsy je seriál Živí mrtví, který se v jedenácti sériích zabývá příběhem přeživších. Jak se potýkat s chodícími mrtvými i nepřáteli ze světa živých v nich ukazuje skupina, kterou dal dohromady hlavní hrdina Rick Grimes. Osudy těchto lidí, z nichž by přátelé v normálním světě pravděpodobně nebyli, můžete sledovat na Disney+. Poslední várka epizod z finální 11. série tam začala vycházet 3. října.

Boj na natáčení

Norman Reedus, představitel divácky nejoblíbenějšího hrdiny Daryla Dixona, je od první série stálicí seriálu. Jeho postava nemusela procházet výcvikem pro boj s chodci, ale v mezilidských vztazích dostala cenné lekce. Stejně jako se v nepříjemných situacích objevil Daryl, i Norman Reedus se při natáčení několikrát zranil. K nejhoršímu úrazu přišel při natáčení úplně posledního dílu.

Podle oficiální zprávy měl Norman Reedus utrpět otřes mozku, jeho slova ale dokázala, že situace byla vážnější. „Bylo to hrozné. Byl jsem dost vystrašený, myslel jsem si, že zemřu,“ řekl herec, který ale neupřesnil, co přesně se mu stalo. Jakmile se přestal bát o svůj život, vyčítal si, že poslední momenty natáčení musely být kvůli němu přesunuty.

Jako náplast na bolest dostal Norman Reedus na konci září hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Na slavnostní odhalení ho doprovodili kolegové ze seriálu Živí mrtví, režisér, producent a maskér Greg Nicotero a představitel Shanea Jon Bernthal.

Zdroj: People

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom