Zázrak? Vědcům se podařilo spojit přerušenou míchu! Podaří se jim to zopakovat?
Svatý grál chirurgie...
Tým polských a britských vědců chce zopakovat úspěšnou léčbu poraněné míchy, které dosáhl u ochrnutého Poláka Dareka Fidyky. Ten s pomocí podpěrné konstrukce či berlí opět chodí a je schopen také jezdit na šlapací tříkolce. Fidykova mícha po zranění nebyla zcela přerušena, vědci ale nyní hledají dva dobrovolníky se zcela přerušenou míchou, informoval server BBC.
"Pokud dokážeme oba míšní pahýly propojit, pak již nebude pochyb o tom, že naše technika funguje. Bude to historické. Pokud uspějeme, našli jsme lék na paralýzu," prohlásil Pawel Tabakow, který neurochirurgický tým vede.
Bývalý hasič Fidyka, který byl po útoku nožem v roce 2010 od hrudi dolů paralyzován, získává opět v dříve ochrnuté oblasti cit. Umožnila mu to unikátní transplantace čichových buněk do postižené části míchy.
Čepel nože při útoku sice prořízla míchu, zcela ji však nepřerušila. Protože se Fidykův stav po intenzivní fyzioterapii nijak nezlepšoval, přistoupili lékaři k experimentální transplantaci čichových buněk. Do nich vědci díky jejich regeneračním vlastnostem a schopnostem navazovat kontakty s neurony dlouhodobě vkládají velké naděje.
Transplantace v roce 2014 byla rozdělena do dvou fází. Při první operaci lékaři pacientovi odebrali jeden z jeho dvou čichových bulbů, což je část mozku, do které přicházejí informace z čichových orgánů. Buňky z toho bulbu, označovaném někdy také jako čichový kyj, pak nechali v kultivačním prostředí růst.
O dva týdny později přistoupili k druhé operaci, kdy tyto čichové buňky transplantovali do postižené míšní oblasti. Celkem byla provedena asi stovka mikroinjektáží nad a pod místo zranění. Pacientovi vedle zhruba 500 000 buněk vpravili do zranění čtyři proužky nervové tkáně z kotníku, které umístili přes asi osmimilimetrové přerušení levé části míchy. Buňky za pomoci zmíněného nervového přemostění poškozené míšní oblasti opět propojily přerušená nervová vlákna.
První zlepšení Fidyka zaznamenal po třech měsících, když jeho levé stehno přibralo svalovou hmotu. Po šesti měsících od transplantace učinil s pomocí opěrné konstrukce první kroky. Nyní k chůzi používá podpůrný rám či berle, nejčastěji ale stále spoléhá na invalidní vozík, neboť pohyb je pro něj stále vyčerpávající. Jeho stav se ale neustále zlepšuje.
"Cit se mi vrací zpátky a já sílím. Ještě před rokem jsem nebyl schopen jezdit na tříkolce. Teď cítím každý sval a každý tlak chodila na pedál," řekl Fidyka.