Henry Ford vystavěl v Amazonii umělé město. Projekt zničily housenky i frustrovaní lidé
Henry Ford chtěl ovládnout výrobu kaučuku a postavit v Amazonii modelové město podle amerických představ. Výsledkem byla zkáza za stovky milionů dolarů, spálená půda a opuštěné budovy zarůstající džunglí.
Na mapě je Fordlândia stále viditelná jako malá tečka u řeky Tapajós v brazilském státě Pará. Město založil v roce 1928 automobilový magnát Henry Ford. Idea to byla pěkná – obří kaučuková plantáž měla levně dodávat kvalitní gumu na pneumatiky jeho automobilů a zároveň ukázat světu americký způsob života. Konec této myšlenky byl ale dost trpký. Co vedlo k zániku města a jak to dnes vypadá v nepřístupné části Amazonie můžete vidět tady:
Mohlo by vás také zajímat:
Housenky, hmyz, plíseň a hlad
Henry Ford se chtěl vymanit z rostoucí závislosti na asijských trzích s kaučukem. Mít vlastní plantáže a nahradit tak drahý dovoz z jihovýchodní Asie dávalo smysl, a tak si prostě koupil kus Amazonie o rozloze 10 000 km2, tedy oblast zhruba stejně velkou jako Jihočeský kraj.
Začalo se budovat. Průmyslový komplex, nemocnice, kino, pořádné domy… A samozřejmě kaučukové plantáže. Americký přístup k zemědělství, tedy třeba rovné řady stromů a obecně standardizovaný přístup, ale nerespektoval ani prales, ani lidi. Stromy se v monokulturách vůbec nedařilo pěstovat. Chyběla biodiverzita a kaučuk okamžitě napadly choroby a škůdci. Neduhy se šířily jako lavina. Plantáže ničil hmyz, plísně a katastrofální zamoření housenkami, které stromy ožíraly dohola. A město na tom bylo možná ještě hůř.
Nedařilo se ho ani pořádně vybudovat, protože materiál kvůli měnící se výšce hladiny řeky dováželi jen někdy. Dělníci ve spartánských podmínkách trpěli nemocemi včetně malárie. Navíc odmítali respektovat americký způsob vedení pracoviště. Pracovní režim, zákaz prostituce, tabáku a alkoholu i jednotná strava měly za následek značnou frustraci, která vyústila v nepokoje a rvačky.
Čtěte také: Ztraceni v péči církve: Irští archeologové pátrají po pozůstatcích stovek dětí a kojenců
Džungle si mezitím začala brát vykácenou a ručně vypletou Fordlândii zpátky. Úplnou tečku za megalomanskou kapitolou udělal obrovský lesní požár, jeden z největších, které kdy v Amazonii zažili. Henry Ford se do města nikdy nepodíval a v roce 1945 jeho vnuk projekt definitivně zrušil. Ztráty se dnes odhadují na v přepočtu osm miliard korun.
Zdroj: The Guardian, HistoryIsNow, PMI.
Video, které jste mohli minout: Záhada, která se nekoná. Tajuplný ostrov z Vetřelců dávnověku má logické vysvětlení