Zakažte dětem cukr. Definitivně!
Epidemie otylosti je na ulicích snadno pozorovatelná. Obrana je jediná. Radikální. Zákaz cukru pro nejmladší lidské tvory.
Dětství a sladkosti. Je na čase toto spojení zpřetrhat. V době, kdy prudce narůstá dětská obezita, radí odborníci rodičům, aby dětem nedávali cukr. Úplný zákaz platí do dvou let jejich věku. Až do osmnácti let by pak mladiství neměli konzumovat více než 25 gramů cukru denně, což se rovná asi šesti nepříliš plným kávovým lžičkám. Organizace American Heart Association uvádí, že není nikdy příliš brzy začít bojovat s kilogramy navíc, které s sebou nesou riziko cukrovky a zvyšování množství tuku v krvi. To pak v dospělosti ohrožuje zdraví tepen a srdce.
Připravit děti o sladkosti se může zdát kruté. Ale již několik let zdůrazňují sanitární úřady ve světě nebezpečí cukru, který se přidává do jídel, zejména do sušenek a pečiva, a do sycených nápojů (jedna plechovka obsahuje až devět lžiček cukru). Cukr se skrývá v jogurtech a ve snídani s cereáliemi jsou až čtyři lžičky cukru.
Světová zdravotnická organizace (WHO) loni revidovala svá doporučení a radí dospělým, aby nepřekračovali množství cukru rovnající se zhruba deseti kávovým lžičkám, tedy 50 gramů denně. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků brzy poté vypracoval vlastní doporučení. Británie nedávno zavedla daň na slazené nápoje, která bude platit od roku 2018. Takto vybrané peníze mají být využívány na výstavbu sportovních struktur a na propagaci zdravého životního stylu. Ještě dříve než Londýn se touto cestou vydaly Mexiko, Francie, Belgie a skandinávské země, aby snížily konzumaci sladkostí. V Itálii se takový návrh objevil v roce 2012, ale zatím nebylo nic schváleno, poznamenal deník La Repubblica.
Ovoce a mléko, kde jsou cukry přítomny přirozeně, však zakázány nejsou. Konzumace ovoce se naopak doporučuje. "V množství kalorií, které by mělo dítě za den přijmout, nesmí být mnoho prostoru pro pochutiny; ty je třeba nahrazovat ovocem," uvádí pediatrička Miriam Vosová, která koordinovala studii American Heart Association, zveřejněnou v časopise Circulation. Lékaři také zdůrazňují, že slazené nápoje a sladkosti obsahují takzvané prázdné kalorie, protože v nich nejsou látky potřebné pro organismus, jako jsou proteiny, vitamíny či vápník.
"Děti, které jedí hodně slazených výrobků, mají sklon vyhýbat se ovoci a zelenině i celozrnným produktům, které jsou zdraví prospěšné," říká Vosová. První roky života však utvářejí podobu chuti pro další léta. Jestliže si člověk odmalička zvykne na sladkou chuť, je pak v dospělosti těžké se tohoto návyku zbavit.
Italské děti ve věku od dvou do devíti let denně snědí 87 gramů cukru (evropský průměr je 97 gramů), zatímco by ho měly sníst nanejvýš 25 gramů. Toto množství cukru pokrývá 20 procent doporučené denní spotřeby kalorií. Podle amerických kardiologů by však cukr ve stravě neměl přesáhnout pět až deset procent denního kalorického příjmu. Podle studie italského Nejvyššího sanitárního institutu z loňského roku pije 40 procent dětí ve věku od osmi do devíti let nejméně jeden slazený nápoj denně a každé druhé dítě odmítá ovoce.
ČTK