24. srpna 2017 15:31

Záhada mluvících ptáků vyřešena

Divocí australští ptáci se naučili v pralese mluvit lidskou řečí – aniž by kdy potkali člověka.

Lidé, kteří se vydali do australské divočiny, hlásili v poslední době velmi podivný jev. Z pralesa kolem se ozývají lidské hlasy – ale nahodile, chaoticky a nesmyslně. Útržky slov, nedořečené věty a výkřiky se mísí s jekotem, skřeky a neartikulovanými zvuky. Občas se dokonce ozve zvuk startujícího auta, zapnutého mixéru nebo vytáčení modemu... Navíc se tato směs ozývá z míst, kde by člověk rozhodně neměl co dělat – jak těsně od země, tak z korun stromů.

Na vyřešení záhady byli povoláni australští biologové, informuje Australian Geographic. A ti si dokázali se „záhadou“ poradit velmi rychle. Zdrojem zvuků nebyli ani duchové ani mimozemšťani, a dokonce ani vtipálci, kteří by se pokoušeli udat videa vyděšených turistů na YouTube. Vysvětlení je ještě jednodušší a současně zajímavější: zvuky vydávali místní ptáci.

A to přesto, že nikdy lidskou řeč pořádně neslyšeli – naučili se ji totiž od papoušků, kteří uletěli z lidského zajetí. Biologové pod vedením Jaynie Sladek, ornitoložky z Australského muzea, velmi brzy pochopili, že ptáci, kteří uletí z „lidské péče“, i nadále v přírodě opakují zvuky, které se učili během svého mládí. Což jsou nejčastěji slova, jimiž na ně mluví lidé, případně zvuky, které v lidmi ovládaném prostředí slyší – tedy právě ona auta, mixéry nebo čím dál častěji třeba zvuky nejrůznějších aplikací.

Tito ptáci, ať už se na svobodu dostanou náhodou, anebo je lidé pustí, když je přestane bavit starat se o opeřené mazlíčky, zvuky opakují i v dospělosti. A proto se pak z lesa ozývají nejrůznější slova, i když tam vůbec nejsou lidé. Tým Jaynie Sladek však zjistil jistě něco mnohem zajímavějšího: uprchlí ptáci učí mluvit i ostatní ptáky.

Ti opakují jejich slova, učí je i svá mláďata, takže lidským hlasem pak hovoří i stovky ptáků, kteří nikdy člověka neviděli ani neslyšeli. Je teď možné, že díky australským papouškům lidská řeč zůstane na Zemi i dlouho poté, co člověk vymře.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom