20. ledna 2020 14:34

Přestaňte létat, nejezte hovězí a nejezděte autem na benzín. O kolik tím ulehčíte naší planetě?

Život ve světě, kde si každý bude hlídat svou uhlíkovou stopu, bude jiný. Otázkou je, zda horší, anebo lepší...

Vyřazení masa a mléčných výrobků z jídelníčku může být vaším největším příspěvkem k ochraně klimatu. Podle oxfordské studie publikované v časopise Science tím svou osobní uhlíkovou stopu snížíte o dvě třetiny.

Bohatý Západ díky vysoké spotřebě masa a mléčných výrobků pumpuje do atmosféry mnohem víc oxidu uhličitého, metanu a dalších skleníkových plynů, než byste si mysleli. Maso a další živočišné produkty jsou totiž zodpovědné za více než polovinu emisí skleníkových plynů, přestože tvoří jen pětinu našeho denního příjmu kalorií.

Hovězí z Jižní Ameriky? No fuj!

Vědecké studie také prokázaly, že z hlediska dopadů na celosvětové klima je velký rozdíl, zda si dáte kuře, rybu nebo hovězí. Právě hovězí spolu se skopovým má na svědomí polovinu „potravinových“ emisí.

Data jsou neúprosná:

→ 26 % globálních emisí skleníkových plynů pochází z produkce potravin

→ 58 % emisí souvisejících s potravinami má na svědomí živočišná výroba

→ 50 % emisí ze všech chovaných zvířat pochází z chovu ovcí a skotu

Zajímavé je podívat se i na původ potravin. Například hovězí získané z odlesněných ploch je zodpovědné za až o 12krát více emisí skleníkových plynů než hovězí chované na přirozených pastvinách. Jihoamerické hovězí má třikrát větší dopad na atmosféru Země, než hovězí získané v Evropě. Nemluvě o tom, že ke své produkci potřebuje 10x více země.

Ať žijí vlaky a videokonference

Nejde ale jen o jídelníček. Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) doporučuje lépe tepelně izolovat domy, místo letadel raději cestovat vlaky nebo autobusy a služební cesty nahradit videokonferencemi.

Pokud často cestujete letadlem, může mít využití jiných druhů dopravy na vaši osobní uhlíkovou stopu větší vliv než změna jídelníčku. Při jednosměrném letu z Londýna do New Yorku vyprodukuje každý cestující kolem půl tuny skleníkových plynů. Pokud ale například přejdete z benzínového auta na elektrické, můžete za rok „své“ emise o více než tunu snížit.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom