Výročí: 3. března 1875 se oficiálně odehrál první hokejový zápas
Moderní hokej vypadá jako technicky velmi náročný sport – ovšem věděli jste, že se s úspěchem hrál už hluboko v 19. století? Za jeho kolébku bývá považována Kanada, jeho vznik je nicméně spjat hlavně s jednou konkrétní oblastí...
Mezi Čechy není snad nikdo, kdo by nerozuměl hokeji – nebo se tak při hospodských půtkách alespoň přesvědčivě netvářil. Všichni s nostalgií vzpomínáme na Nagano či památný zlatý hattrick z přelomu milénia a nebojíme se lamentovat nad současným stavem naší kdysi hvězdné hokejové reprezentace. Jenže víte, jak starý hokej vlastně je? Možná vás překvapí, že je jen o necelou dekádu mladší než třeba Rakousko-Uhersko! Podívejte se na historii prvního oficiálního zápasu a zvyšte svou argumentační sílu v budoucích hospodských hádkách.
Skutečná kolébka hokeje
3. března 1875 se uskutečnil zápas, jehož reálie se dnes mohou zdát úsměvné, ovšem nastartoval historii jednoho z nejpopulárnějších sportů v Evropě a Severní Americe. Organizátorem zápasu byl James Creighton, jenž byl zároveň i kapitánem jednoho ze soupeřících týmů. Jimi byli převážně zástupci bruslařského klubu Victoria, doplnění o studenty montrealské McGillovy univerzity. Týmy čítaly po deseti hráčích, kteří byli vybaveni regulérními bruslemi a hokejkami, pouze puk byl na dnešní poměry nestandardní – totiž dřevěný. Původně se totiž hokej hrál s kulatým lakrosovým míčkem (ostatně právě lakros bývá označován za jeden z nejvýraznějších inspiračních zdrojů pro současnou podobu hokeje), ale takový míček dokázal po odpálení hokejkou nabrat skutečně nebezpečnou rychlost – a tak se po množství úrazů diváků i rozbitého vybavení v bezprostředním okolí kluzišť přešlo na něco úmyslně neobratnějšího, totiž plochý kus dřeva. Materiál byl časem změněn na pryž, ovšem na první pohled neprakticky placatý tvar hokejovému puku už zůstal.
Právě tato pravidla stojí za tím, že je zápas uznán jako první oficiální klání. Do té doby se totiž hrálo podle toho, kolik lidí se sešlo, a osazenstvo se také dohodlo na provizorních pravidlech i rozměrech hřiště. Zde však byly podmínky konečně stanoveny před samotným utkáním, což vedle omezeného počtu hráčů zahrnovalo třeba i konkrétní rozměry hrací plochy. Ty mimochodem činily 62 x 24 metrů, což je jen o malinko méně než stále platné rozměry v současné NHL.
Jistě jste slyšeli, že za kolébku hokeje je považována Kanada – a tak není překvapením, že se tento zápas odehrál v Montrealu, konkrétně v kryté hale Victoria, jež byla koncem 19. století považována za jedno z předních světových kluzišť a z jehož bruslařského klubu se také rekrutovala většina hráčů prvního zápasu.
Slavná budoucnost
Další vývoj už pro vás asi překvapením nebude. Během následujících let došlo ke sjednocení pravidel a v 80. letech se začaly organizovat první amatérské soutěže, navíc i s přesahem do sousedních Spojených států amerických. Kanadský guvernér a sportovní nadšenec lord Stanley koupil v Anglii velkou stříbrnou mísu a roku 1893 ji udělal montrealskému týmu jakožto vítězi nejvyšší amatérské soutěže; a sága o Stanley Cupu jakožto nejcennější hokejové trofeji byla na světě.
NHL byla založena roku 1917, tou dobou už existovala i Mezinárodní hokejová federace, jejíž součástí byl i český národ. Evropské prvenství však patří Švýcarům, jelikož se ve Svatém Mořici (podle největšího množství pramenů) roku 1885 pravděpodobně odehrál první hokejový zápas mezi studenty slavných britských univerzit Oxford a Cambridge. Kanada jako kolébka hokeje je tedy opravdu nezpochybnitelná, přestože během první poloviny 20. století se tomuto chladnému sportu podařilo pobláznit i většinu států v severnější polovině Evropy; a samozřejmě i Čechy a Slováky, jejichž největší úspěchy teprve měly přijít…
Text: MS