Vyměnili jste lelkování u počítače v práci za surfování na mobilu?
Pracovní povinnosti neplníme 8 hodin denně. Kde se flákáme nejvíce?
Jak nepracujeme
Pracovní morálka Čechů zdaleka není tak silná, jak bychom si rádi namlouvali. Sice lze ze všech stran slyšet stesky, jak jsme deset, dvanáct hodin v práci, ale už není slyšet, že bychom deset, dvanáct hodin pracovali. Podle posledního výzkumu se nepracovní aktivity v pracovní době, tedy jejich čas, prodloužil na 100 minut, což je více než hodina a půl. Ovšem platí to jen pro profese pracující na počítačích, v kancelářích. Lidově řečeno „u lopaty“ se surfuje na internetu přece jen hůř. Ale i tam to jde.
Kolik stojí flákání
Pracovní čas strávený nepracovními soukromými aktivitami jsou pro podnik vyčíslitelnou ztrátou – konkrétně každý takovýto zaměstnanec připraví svou mateřskou firmu průměrně o 2625 korun měsíčně. Jedná se o neustále se zvyšující trend. Ještě donedávna se tento čas zvýšil oproti loňsku o pět minut a nejčastěji padl na oltář surfováním na internetu, tak za poslední čtvrt rok jde o navýšení o celkem 15 minut denně. Výzkum, který provedla truconneXion poukázal zejména na pokles pracovní morálky před vánočními svátky. Zásadní roli v tom hraje možnost výběru a objednání dárků, online platby a další úkony spojené se „šťastným a veselým“ konzumním obdobím. Zmínka o konzumu není náhodná, obchodníci vědí, že právě před Vánocemi mají skutečné prodejní žně a že se jedná z hlediska prodejů o nejdůležitější období roku. Tomu odpovídá i množství v televizi i rozhlase odvysílaných reklam.
V práci je nuda Zdroj: http://pixabay.com
Facebook a sociálno
Vzhledem ke stále větší oblibě sociálních sítí, a nejde jen o Facebook, jehož význam pomalu klesá na úkor dalších sociálních sítí, je právě „pobyt“ na nich v pracovní době další ze stále „úspěšnějších“ zabijáků pracovní morálky. Jeden ze zachycených trendů ukazuje, že nastává odklon od lelkování na stolních počítačích, které se přesouvá na mobilní telefony. Důvod je jasný – telefon má v podstatě každý (mnohý i několik) a data jsou přístupná, ať už ve formě wi-fi připojení, či čerpání datového tarifu v podstatě kdekoliv. Navíc stále existuje (leckde oprávněná) obava z kontroly firemních počítačů či notebooků ze strany vedení podniků formou instalovaného „hlídacího“ software monitorující aktivitu zaměstnanců. Ovšem osobní telefon si přece jen nadřízení monitorovat nedovolí, neb by šlo o nezákonné zasahování do práv zaměstnanců. Proto je možné vyřizovat osobní korespondenci ať už přes Messenger, WhatsApp, či jiné platformy takřka kdekoliv, tedy i v práci.
Sociální síttě Zdroj: http://pixabay.com
Ve hře je i naše psychika, která vzkaz od kamaráda považuje za „důležitější“ než právě prováděný pracovní úkon. „Vždyť je to jen minutka,“ řekne si občas každý prokrastinující. Jenže těch minut je průběhu dne docela dost, což už si uvědomí málokdo. A navíc jsou ze strany zaměstnavatele zaplaceny.
Text: Topi Pigula