Všechny diety jsou obří podvod, tvrdí americká psycholožka!
Diety nefungují, tvrdí psycholožka. Kdyby fungovaly, jejich autoři by přišli na mizinu...
Atkinsonova či Dukanova dieta, paleo strava a další jsou ohroženy: americká psycholožka Traci Mannová po 20 letech výzkumu dospěla k závěru, že z dlouhodobého hlediska nemají diety žádný efekt. Nejenže nefungují, ale často vedou k tomu, že pak lidé naberou další kilogramy, píše francouzský týdeník L'Express.
"Američané prohrávají boj s tukovými polštáři, neboť není v našich genech zapsáno, že mozek a tělo mají odolávat potravě. Je to v rozporu s biologickým imperativem přežít," uvádí Mannová.
Během 20 let výzkumu Mannová vyhodnocovala zažité představy o dietách, o jejich fungování a o tom, proč ztroskotávají. Především se zaměřovala na náš vztah k potravě. "Lidé mají velké komplexy kvůli své váze. Tyto úzkosti zvládají idiotským způsobem: dietami, které nefungují. Na počátku mě udivilo, že lidé nemají tu vůli, aby nějakou dietu doživotně drželi. Není to ale jejich chyba, jestliže přibývají na váze, ani chyba jejich slabé vůle. Kromě toho, že je od jejich cesty odvádějí všemožné důvody, je třeba přihlédnout také k biologickým změnám probíhajícím při dietě," prohlašuje psycholožka.
K čemu jsou diety?
"Vůle sice může být motorem v životě některých lidí, ale pokud jde o jídlo, nestačí," zdůrazňuje Mannová. Například máte pracovní schůzku, na kterou někdo přinese donuty. Jestliže držíte dietu, musíte odolávat chuti na ně, což vyžaduje obrovskou dávku kontroly a vůle. Chuť na donuty totiž nepřichází jen tehdy, když je někdo přinese, ale pokaždé, když vám na ně padne zrak. Tedy například devatenáctkrát nebo i devadesátkrát. Vydržíte, ale po dvacátém pokušení už neodoláte. V kterékoli jiné oblasti byste si za to vysloužili pěknou známku, ale pokud jde o výživu, vysloužíte si pětku. Když se učíte na zkoušku, pak deset minut strávených na Facebooku nezničí to, co jste se předtím naučili. Jestliže však máte chvilku slabosti, pokud jde o jídlo, zničí to všechny vaše předešlé úspěchy.
Podle Mannové se při odtučňovací kúře objevují tři biologické změny: neurologická, hormonální a metabolická. "Když držíte dietu, jste velmi citliví na všechno, co se týká jídla. Váš mozek přehnaně reaguje na potravu, zejména na tu, která vypadá lákavě. A stává se čím dál tím více neodolatelnou. A hormonální změna? Když odbouráváte tuk, mění se hormonální úroveň. Roste hladina hormonů, které signalizují hlad. Při dietě se také zpomaluje metabolismus. Tělo využívá kalorie co nejúčinněji. To může být prospěšné v případě, že umíráte hlady. Tělo si zvyká na to, že musí přežít s menším množstvím potravy. Proto může tíhnout k vytváření zásob, které skladuje ve formě tuku," říká.
Dieta rovná se umírání
Držet dietu je podle psycholožky totéž jako umírat fyzicky hladem. "Nevěřte dietám. Jejich cílem není říkat vám pravdu, ale vydělat peníze. A mají právo lhát. Společnosti, které je propagují, nemají zisk z úspěchu, ale z neúspěchu. Nemohou žít z klientů, kteří přijdou jen jednou," vysvětluje. Mnozí však díky dietě zhubnou. "Když se tak stane, říká se tomu úspěch. A když znovu naberete kilogramy, nezpochybňuje se dieta, ale přičítá se to našemu chybování. To ale není pravda, je to součást diety," zdůrazňuje Mannová.
Jak tedy proti obezitě bojovat? Podle této studie má každá osoba vlastní přirozenou váhu. My však nenasloucháme našemu tělu a od toho, co je zdravé, se odchylujeme buďto k tomu, že jíme příliš mnoho, nebo zase příliš málo.
ČTK