Víš, s kým si píšeš? V online seznamkách se objevil nový typ podvodů
Online seznamky sice mohou vypadat efektivně a lákavě, ale na některé věci si musíme dát velký pozor. Třeba na to, kdo opravdu sedí za druhým počítačem či mobilem…
Seznamování po internetu svého času skýtalo řadu rizik. Ze zdánlivě sympatického mladíka se mohl při osobním setkání vyklubat psychopatický zabiják nebo přinejmenším někdo úplně jiný, než za koho se vydával. Člověk by čekal (nebo spíše doufal), že v dobách Facebooku a neustále zmiňovaného důrazu na online bezpečí se podaří většinu těchto hrozeb zmírnit, vždyť seznamovací aplikace jako třeba Tinder bývají přesně z těchto důvodů napojené na profily sociálních sítí. Ovšem kreativita podvodníků zase jednou vítězí a každý uživatel by se měl mít na pozoru. Před čím?
Podvody v lásce
V západním světě už pěkných pár měsíců existuje pozice s názvem randící virtuální asistent a je zřejmě jen otázkou času, kdy se podobných aktivit dočkáme také. Manažeři si mohou běžně platit virtuálního asistenta, který pro ně funguje jako sekretářka a zařizuje každodenní povinnosti. Agendu svých asistentů je však zjevně možné rozšířit i na sféru randění – v tu chvíli váš asistent konverzuje a flirtuje s možnými partnery či partnerkami přes internet. Výdělek? Třeba 1,75 dolaru za každé získané číslo. Pak to už asistent samozřejmě nechá na vás, až k oltáři tedy rozhodně nikoho nedovede. Ale postará se o to, abyste nemuseli ztrácet čas s falešnými profily a zjevnými zvrhlíky, z nichž nic dobrého nekouká.
Jakkoli to může znít užitečně, musíme se na to podívat i z druhé strany. Představte si, že si píšete se sympatickým protějškem, vzájemně se poznáváte a z každé zprávy domýšlíte, jaké jsou asi možnosti kontaktu právě s tímto člověkem. A přitom se třeba jedná o někoho úplně jiného, placeného za to, že bude působit sympaticky! V takovou chvíli by se cítil podvedený asi každý.
Budoucnost v online seznamování?
V zámoří už existují i společnosti, které z profilů na Tinderu a následné komunikace udělaly fungující byznys. Nejdříve klientovi vytvoří profil dle striktních zásad, co má nejlepší odezvu, a následně si jiná skupina lidí píše s těmi, kteří by mohli sloužit jako potenciální partneři. Dokonce existují i pisálci, jejichž úkolem je vybrat vhodnou první větu, oslovení, které dokáže maximálně zaujmout. Šílené, že?
Možná si říkáte, že celé seznamování přes internet je spíše nafouklá bublina, o které se víc mluví, než že by reálně k něčemu byla. Ale pozor, podle nedávných výsledků vlivné univerzity MIT má údajně jedna třetina nově uzavřených manželství ve Spojených státech kořeny právě na internetu! Nemluvě o homosexuálních vztazích, u nichž je seznámení po internetu suverénně nejčastějším způsobem, jak se dva lidé dají dohromady. Online možnosti jsou tedy velmi efektivní a ušetří nám spoustu práce, zároveň se však ochuzujeme o zásadní součásti vztahového světa. Stojí nám to za to?
Text: MS