Video: Vědci zkoumali tančícího papouška - a záviděli
Papoušek, který se stal hitem Youtube, se dočkal vědecké studie. Vědce papoušek zkrátka okouzlil.
Kakadu tancuje
Papoušek se žlutým chocholem jménem Snowball, pohupující se v rytmu hudby, zaujal publikum na serveru YouTube už před desetiletím, nyní se ale stal předmětem seriózního vědeckého bádání. Studie, zveřejněná v americkém časopise Current Biology, "poprvé dokazuje, že jiný živočišný druh skutečně tančí podle lidské hudby, spontánně a bez výcviku, prostě na základě vlastního vývoje a sociálních interakcí", řekl agentuře AFP spoluautor studie Aniruddh Patel. Badatelé u slavného papouška napočítali přinejmenším 14 tanečních variací.
Patel, působící jako výzkumník v oblasti psychologie na univerzitách Tufts a na Harvardu, ve stejném časopise před desetiletím publikoval první studii o Snowballovi, ale tehdy tančící kakadu dokázal jen kývat hlavou a zvedat pařáty. Tato gesta se spojují i s rituály dvoření.
Brzy poté si ale papouškova majitelka Irena Schulzová z ptačí rezervace v Duncanu v Jižní Karolíně všimla, že kakadu je stále kreativnější.
Není to "normální"
V zájmu vědy Patel a další badatelé třikrát přehráli hity z 80. let - Another One Bites the Dust a Girls Just Want to Have Fun - a natočili výsledek. Detailní prozkoumání natočeného materiálu záběr po záběru umožnilo určit 14 různých pohybů - podle listu The Guardian dokonce 16 - včetně impozantního házení hlavou, hodného rockového koncertu.
"Jde o složité pohyby, z nichž většina není součástí přirozeného chování papoušků," řekl Aniruddh Patel. "Je mi líto, že nedokážu tak tančit jako Snowball," dodal.
Kritici před lety o Snowballovi a dalších, podobně obdařených jedincích ze zvířecí říše, tvrdili, že v pořadu StarDance ...když hvězdy tančí by asi neohromili. Nicméně se zdá, že někteří ptáci skutečně mají smysl pro rytmus.
Podle The Guardian se kakadu v zajetí dokážou dožít až osmdesátky - a Snowball je nyní ve stáří přibližně 20 let, takže má ještě spoustu času se v tanci zdokonalit.
Text: ČTK