Video: unikátní adaptace pro potápění – velká slezina. Kdo ji má?
Potápění je úchvatné. Co může za to, že pod vodou vydržíme déle?
Potápění na nádech
Netrénovaný laik, který se pokusí potopit do hloubky větší než tři metry pocítí nepříjemný tlak v uších a nutkavou potřebu se nadechnout. Samozřejmě je ve hře sebeovládání, zklidnění mysli, které zpomalí srdeční tep, kapacita plic… a taky velikost sleziny. Freediveři, tedy mistři potápění na jeden nádech, se dokáží dostat až do stometrových hloubek, přičemž hloubek Herbert Nitsch, držitel světového rekordu v potápění bez limitu, se na jeden nádech potopil do hloubky 253,2 m.
Bajauvové a jejich slezina
To, co se u freediverů považuje za úctyhodný výkon daný celoživotním tréningem, zvládají potápěči žijící v pobřežních oblastech Malajsie, Indonésie a Filipín, mnohem snadněji. Není to dané usilovným tréningem a kvalitou jejich potápěčských trenérů, ale genetickou mutací genu PDM02, který má na starosti velikost sleziny. A slezina je oním orgánem, která uvolňuje do krevního oběhu červené krvinky. A ty na sebe navážou kyslík, jež následně okysličuje tkáně včetně mozku. A mít dobře prokysličený mozek je při dlouhém nádechovém ponoru výhoda.
Indonéský hoch (Badjao) se potápí pro mince házené turisty
Pokud by se podobný jev, tedy až o 50 % větší slezina, vyskytoval u aktivně se potápějících Bajauvů, dalo by se to vysvětlit adaptací na tuto činnost, jenže velkou slezinu mají i ti pouze na břehu žijící, kteří se nepotápí. To znamená, že se jedná o záležitost vrozenou a dědičnou, nemající se životem pod vodou pranic společného. V praxi to ukazuje, že příroda nenadělila všem stejně a příjít na něco podobného u zvířat, přírodovědci by už bezesporu zvažovali popis nového druhu. Jenže to by bylo v případě lidí bráno jako extrémně nekorektní, ba přímo rasistické.
VIDEO Freediving - kolikrát se během filmu nadechnete?
Text: Topi Pigula