VIDEO: Thajská zoo organizuje nechutné souboje orangutanů. Ochránci zvířat se bouří
Když se v Evropě řekne „zoologická zahrada“, představí se většině lidem důstojná instituce spojující vědecký výzkum, poznávání a současně záchran zvířat. Bohužel, na řadě míst světa stále ještě zoo takto nefungují – slouží jen jako zdroj na vydělávání peněz, kde práva zvířat stojí zcela stranou.
Ekologické organizace upozornily na případ thajské zoo, která funguje přímo v hlavním městě Bangkoku. V rámci zábavného programu zde proti sobě v ringu musí bojovat ohrožení orangutani – navíc vybavení boxerskými rukavice na rukou i nohách a v trapných kostýmech.
To není cirkus, ale trapárna
Organizaci Fund for Animal Welfare na tento problém upozornila americká turistka, která zoo navštívila. Podle ochranářů je sice „zábavní program“ zamýšlený jako zcela pozitivní a dobrosrdečná záležitost, výsledke je ovšem naprosto opačný – je klasickou ukázkou trápení vysoce inteligentních zvířat pro lidskou „zábavu“.
„Orangutani jsou vysoce inteligentní a citlivá zvířata, která s lidmi sdílí 97 procent DNA – rozhodně nepatří do zápasiště, kde panáčkují a perou se ve směšných kostýmech,“ uvedl šéf výše jmenované organizace Philip Mansbridge. Nejde přitom jen o dva orangutany, kteří se musí před lidmi prát, ale také o další, kteří plní například role modelek a oblečení v bikinách ukazují čísla kol. Ani to však ještě není to nejhorší – opravdovým problémem je původ těchto orangutanů.
Podle Mansbridge jde v drtivé většině případů o mláďata (což ostatně pozná každý z videa), která byla odchycena ve volné přírodě a tam odebrána matkám, s velkou pravděpodobností i za cenu toho, že samice kvůli tomu musela zemřít. Pokud by nešlo o takto odebraná mláďata, jež byla zbavena závislosti na matce, nepodařilo by se je nikdy takto vycvičit, vysvětluje expert.
Ke kauze se již vyjádřili i zástupci organizace PETA. „Když vidíte tato zvířata dělat tak ponižují věci a v tak stresujícím prostředí, musí vám být jasné, že to nedělají proto, že by to chtěla – ale protože musí. Rozhodně pod hrozbou trestů, jakou jsou elektrošoky, pálení cigaretami anebo bití, pokud příkazů neuposlechnou.“ Stresující a nezdravý musí být pro orangutany již jen dlouhodobý pobyt a chůze v ringu, normálně totiž tráví čas raději ve větvích stromů a pro jiný pohyb nejsou dobře evolučně vybaveni.
Thajsko a práva zvířat
Thajsko má s právy zvířat problémy dlouhodobě; velmi diskutovaných a odsuzovaným tématem jsou místní tygří chrámy.
Jeden z nejslavnějších tygřích chrámů země ležel v provincii Kantanaburí. Mniši v něm chovali 137 tygrů a podle vyšetřování fungoval také jako jejich množírna. Fotky z tohoto místa se již několik let objevují na sociálních sítích: turisté, kteří se sem vydali, se tu směli fotit s tygry, a dokonce je mohli krmit mlékem.
Kritici upozorňovali na to, že tygři zde rozhodně nežijí v nějakém buddhistickém ideálu – naopak, podmínky tu měly být pro zvířata zcela odporné. Miniaturní klece, kde trávili tygři celé životy, tristní hygienické podmínky, nekvalitní strava a drogy. Právě pod vlivem silných opiátů se tygři nacházeli, když se mohli stýkat s turisty – jinak by se v nich pochopitelně probudil dravec, a tak ponižující chování by si nenechali líbit…
Na začátku loňského roku ale nechaly místní úřady chrám zavřít. Mezinárodní vyšetřování totiž odhalilo, že z množírny v tomto chrámu se zřejmě zvířata převážejí do Asie, pravděpodobně na maso a další orgány – v Číně se věří, že prášek z tygřích kostí má skvělé afrodiziakální účinky. Policie tam však tehdy objevila ještě něco dalšího – v mrazáku leželo 40 mrtvých zmražených mláďat, doposud se neví, k jakým účelům měla sloužit.
Text: MK
Aby bylo jasné, o čem píšeme, nabízíme pohled do orangutaního ringu