VIDEO: Mravenci staví dokonale inteligentní mosty – z vlastních těl!
Mravenčí mosty jsou mnohem lepší než ty lidské...
Že mravenci z Jižní a Střední Ameriky umí ze svých těl stavět mosty, ví už každé malé dítě – anebo člověk, který viděl posledního Indiana Jonese. Ale že jsou tyto mosty mobilní a jak dokonale jsou tvořené, to víme teprve pár týdnů.
Pralesy Jižní Ameriky jsou plné řek a potoků – což by pro naše evropské mravence znamenalo prakticky nepředstavitelnou překážku. Mravenci američtí si našli evoluční trik, jak se s tímto problémem vypořádat. Z vlastních těl si dokážou stavět mosty, které menší vodní toky překlenou. Mezinárodní vědecký tým teď poprvé zkoumal, jakou strukturu a schopnosti tyto živé mosty mají.
Mravenčí mosty jsou mobilní: základna tvořená živými těly se dokáže pohybovat vpřed. A také se umí otáčet: mravenci jsou schopní otočit základem mostu tak, aby směřoval k vybranému cíli. Vědci současně popsali mechanismus, jak mravenci poznají, kdy už se má most rozpustit: vychází to z počtu mravenců, kteří přecházejí nad základem mostu. Jakmile se sníží po „kritické množství“, dolní vrstvy stavbu rozpustí…
Tento výzkum by podle jeho autorů mohl mít dopad i na běžný lidský život. „Mravenčí inteligence by se dala převést na algoritmy, jimiž se řídí například chování robotů pracujících v rojích,“ naznačuje některé z aplikací výzkumu jeden z mužů, dr. Christopher Reid z univerzity v Sydney, který na něm pracoval, .
Vědci při studiu žasli nad tím, jak rychle jsou mravenci schopní mosty stavět i ničit – oba úkony trvají pouze několik sekund. Překvapující je ovšem především zjištění, jak racionálně a ekonomicky se mravenci chovají. Doposud se vědci domnívali, že mosty mají být co nejkratší. Omyl. Ukázalo se, že jihoameričtí mravenci staví své mosty tak, aby byly co nejekonomičtější: tedy raději zvolí delší trasu, ale musí využít co nejméně mravenců.