VIDEO: Mistr světa v jo-jo. To není magie, to je fyzika!
Jo-jo je založené na gyroskopickém efektu. To zní sice jako hrozná nuda, ale provedení je opravdu efektní!
Jo-jo je v rukou dítěte legrační hračka. V rukou indického vojáka to byla zbraň – ale v rukou opravdového mistra to je nástroj, který popírá fyzikální zákony!
Podívejte se na video, které vám ukáže, co dokáže s touto „hračkou“ opravdový mistr. Konkrétně letošní mistr světa. Některé triky, jež předvádí, jsou opravdu neskutečné a jen těžko uvěřit, že k jejich provedení stačí jen obyčejné šikovné ruce a trocha té znalosti gyroskopického principu jo-ja.
Podívejte se na mistra a žasněte:
Historie starší, než věříte
Nejstarší doložitelné zmínky pochází z Řecka - na kresbě na nádobě z období kolem roku 500 př. n. l. je zobrazen mladík hrající si s jojem.Archeologicky jsou doložené i samotné disky (přesněji jejich keramické napodobeniny nalezené v hrobech dětí). Kresby z té doby lze údajně nalézt i v Egyptě. Další zmínka je až z 16. století - domorodci na Filipínách prý zabíjeli z korun stromů kořist na zemi spouštěním kamenů na laně a pokud se netrefili, kámen se jim vrátil zpátky. Tento popis sice jojo připomíná, nicméně není doložené, že šlo skutečně o tento princip.
Prokazatelné zobrazení joja je na krabičce z Indie z roku 1765, pak se velmi rychle dostalo do Evropy mezi aristokracii, jak dokazují obrazy z roku1780. Na předrevolučním obraze z roku 1789 je s jojem v ruce zobrazen čtyřletý Ludvík XVII., a před bitvou u Waterloo si hraním s jojem krátili čas už i obyčejní francouzští vojáci. Další vlna zájmu o tuto hračku přišla ve 20. století z USA, kde dostalo název yo-yo (což má filipínsky znamenat „pojď-pojď“).
A ještě japonský mistr světa z roku 2010: