VIDEO: Jak se dá ukrást velké dopravní letadlo? V Seattlu to zvládl 29letý technik, pak s ním spáchal sebevraždu
Sebevraždy pilotů dopravních letadel nejsou zase tak výjimečné. V srpnu 2018 s sebou naštěstí pilot-sebevrah nevzal žádné cestující ani členy posádky.
Řízení letového provozu na mezinárodním letišti v Seattlu muselo být pořádně zmatené, když jim v noci na sobotu 10. srpna 2018 na startovací dráhu bez ohlášení naroloval prázdný turbovrtulový Q400 Bombardier a chystal se vzlétnout. V jeho kabině seděl jediný muž, 29letý technik pozemního personálu Richard Russell, který se právě rozhodl spáchat sebevraždu.
Podívejte se, jak se ukradený stroj odlepuje od země…
Letadlo společnosti Horizon Air pro 76 cestujících se v tu chvíli zapsalo na seznam ukradených letadel. Samozvaný pilot s ním odstartoval a asi po hodině letu za doprovodu narychlo přivolaných vojenských stíhaček se zřítil na nedaleký hustě zalesněný ostrov. Po celou dobu „pilot“ komunikoval s řídící věží mezinárodního letiště Seattle-Tacoma.
„Hodně lidí o mě bude mít starost a určitě je rozladí, až uslyší, co jsem udělal. Chtěl bych se každému z nich omluvit,“ byla poslední slova Richarda Russella krátce před tím, než se letadlo zřítilo na ostrov. Podle záběrů televize CNN letadlo krátce před dopadem letělo na zádech a z kabiny se ozývaly varovné signály přístrojů.
Poslední fáze letu na amatérských záběrech včetně komunikace mezi řídící věží a sebevrahem…
Bombardier Dash 8 je původem kanadské úzkotrupé turbovrtulové letadlo, které se používá hlavně na regionálních tratích. Jeho verze Q400, se kterou Richard Russell spáchal sebevraždu, je prodloužená s kapacitou až 78 cestujících a vyrábí se od roku 2000.
Sebevražední piloti v kokpitu
Sebevraždy pilotů dopravních letadel nejsou zase tak výjimečné. Tragické ovšem je, když k nim dojde s plně obsazenými stroji. Mezi známé případy patří zprvu nevysvětlitelná havárie Boeingu-767 společnosti EgyptAir (let 990) 31. října 1999 nad Atlantským oceánem poblíž Massachusetts. Po startu z letiště v New Yorku 59letý první důstojník využil odchodu kapitána na toaletu, zmocnil se řízení a nasměroval stroj s 217 lidmi přímo na hladinu oceánu. Po potyčce s kapitánem, kterému se podařilo vrátit do pilotní kabiny, stroj částečně let vyrovnal, ale nakonec se skutečně zřítil. Všichni lidé na palubě zahynuli a následné vyšetřování nakonec potvrdilo sebevražedné úmysly prvního důstojníka.
Dalším případem je havárie Airbusu A320 společnosti Germanwings (let 9525), který se 24. března 2015 během letu z Barcelony do Düsseldorfu zřítil 100 km severozápadně od Nice. Všech 150 cestujících a členů posádky zahynulo. V tomto případě měl havárii na svědomí druhý pilot Andreas Lubitz, který opět využil nepřítomnosti kapitána v kokpitu, zamkl dveře pilotní kabiny a navedl letadlo na trvalý sestup. Později se zjistilo, že Lubitz trpěl sklony k sebevraždě, s čímž se dokonce léčil.
(mih)