25. října 2017 15:04

Velká studie prokázala, že očkování způsobuje autismus. A pak se ukázal ten trapas

Na začátku září vyšla odborná studie, jejíž výsledky ukazují, že existuje souvislost mezi hliníkem obsaženým ve vakcínách a symptomy autismu – to vše na výzkumu, který zkoumal myší embrya.

Okamžitě se na internetu objevily desítky článků, které tuto práci citovaly – vždy jako definitivní potvrzení toho, že očkování je špatné a jeho odpůrci vlastně měli po celou dobu intuitivně pravdu. Je prakticky jisté, že se tyto články objeví brzy i v České republice. Když se na studii trošku podrobněji podívali opravdoví vědci, všimli si rovnou několika podivností.

První, kdo na to upozornil, byl známý lékař David Gorski z Wayne State Univerzity, který byl zcela znechucený z metodologie práce, která je podle něj zcela nevědecká; popsal ji jako „mučení myší ve jméně pseudovědy“. Jeden z autorů pak potvrdil, že data, z nichž práce vycházela, byla upravena.

Komunita kolem webu PubPeer upozornila na další podivnost: obrázky použité v práci jsou upravené pomocí nějakého nepříliš kvalitního programu – ukazují něco úplně jiného, než by měly.

Poté, co byl na všechny rozpory upozorněn spoluautor práce dr. Chris Shaw, jehož laboratoř vzorky analyzovala, reagoval nečekaně. Požádal o stažení studie z odborného časopisu Journal of Inorganic Biochemistry, v němž vyšel. „Zdá se, že některé z obrázků byly prohozené,“ uvedl v rozhovoru pro web CBC. „Nevíme proč, nevíme, kým, nevíme jak… ale je to průšvih, o tom není sporu.“

Současně ve stejném rozhovoru prozradil, že neví, jakým způsobem byly tyto výsledky vlastně upravené, protože jejich analýza vycházela z už nějakým (neznámým) způsobem upravených dat, nikoliv z čistých, syrových datových souborů přímo z výzkumu. A navíc už ani nemá tato data k dispozici, zůstala podle něj v Číně u jednoho ze spolupracovníků, který je pomáhal analyzovat. Shaw si ale vzpomíná, že se mu tehdy zdálo, že jsou v pořádku.

Web Retraction Watch, který sleduje, které vědecké práce musí být pro nízkou kvalitu nebo vědecké problémy stažené z vědeckých časopisů, si všiml další zajímavosti: jde už o druhý text stejné autorské dvojice (druhým autorem je Dr. Lucija Tomljenovicová) na totéž téma, který musel být stažen.

University of British Columbia oznámila, že hodlá celý případ vyšetřit – jako obvinění z pochybení.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský