Vědci vypěstovali lidské zuby. Z lidské moči!
Zní to jako klasická letní novinářská kachna, ale tento příběh je pravdivý. Přestože je velmi bizarní…
Méně pravděpodobný materiál na výrobu lidských zubů už si asi ani nedokážete představit – přesto se právě moč stala tím, co může vyřešit zubní problémy lidstva. A připravit dentisty o práci…
Z moči se totiž dají získat kmenové buňky, které se mohou použít pro laboratorní „vypěstování“ zubů. Studie, jejíž autoři tento kousek dokázali, vyšla v odborném časopise Cell Regeneration Journal. Vědecký tým, který za objevem stojí, pochází z Číny. Zatím se mu nepodařilo vyšlechtit přímo zuby, ale získal už z moči útvary, které se zubům podobají a mají i podobné vlastnosti – jen jsou velice malé.
Vědci doufají, že když se metoda podaří zdokonalit, mohly by se dát snadno a navíc velice levně vyrobit laboratorně lidské zuby. Naše zuby jsou v přírodě vlastně dost výjimečné: na rozdíl od mnoha jiných živočichů nám nedorůstají. Na celý život máme jen pouhé dvě sady zubů – když o obě přijdeme, máme smůlu… Vědci věří, že by mohli tento proces napravit nebo alespoň vylepšit.
Jak pokus probíhal
Experti z univerzity v Guangzhou nejprve v laboratoři získali obyčejné buňky z lidské moči, a pak je upravili tak, aby se z nich staly buňky kmenové. Ty potom implantovali (společně s dalším biologickým materiálem) do pokusného zvířete. Výsledek: za tři týdny se ze zvířecí tkáně začaly vynořovat útvary podobné zoubkům. Měly sklovinu i mnohé další vlastnosti, které jsou typické pro zuby. Jen byly drobnější a výrazně méně tvrdé než „přirozené“ zuby.
Kritika
Číňané jsou sice na svůj objev opravdu hodně pyšní, jiné týmy expertů na kmenové buňky však projevují výrazně méně nadšení. Například britský genetik, profesor Chris Mason, pro BBC řekl: „Moč je zřejmě jeden z nejhorších zdrojů – jednak je v ní obecně málo buněk, a za druhé se extrémně špatně mění na buňky kmenové…“
Největším problémem je podle něj znečištění takového vzorku bakteriemi – u kmenových buněk z moči je takové riziko výrazně vyšší než u jiných dnes používaných způsobů.
Současně vědec tvrdí, že „čínské zuby“ mají zatím k těm opravdovým zatím hodně daleko. Už jen proto, že jim chybí to nejdůležitější – tedy nerv. A bez něj je integrace zubu do lidského těla nemožná…