Vědci pochopili deja vu. Vědci pochopili deja vu
Psychologové z Masarykovy univerzity zkoumají jev deja vu. Ukazuje toho spoustu o podstatě lidství.
Psychologové z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity zkoumají jev zvaný deja vu. Jde o prchavý pocit, kdy se člověku odehrává před očima děj, o němž si říká, že už jej kdysi zažil, i když ví, že tomu tak není. Vědci chtějí do výzkumu zapojit veřejnost a hledají dobrovolníky, řekla mluvčí školy Tereza Fojtová.
Psychologové vycházejí z předpokladu, že na vytvoření zmíněného pocitu v mysli mohou mít částečný vliv například prožitky z útlého dětství. Snaží se to nyní ověřit formou on-line dotazníku, který už vyplnilo přibližně 370 respondentů.
"Rádi bychom k vyplnění dotazníků přilákali především více mužů a lidí, kteří deja vu neprožívají nebo si tím nejsou jisti," řekla Lenka Lacinová, která výzkum vede.
Z dosavadní zkušenosti vědců dále plyne, že najít někoho v produktivním věku, kdo deja vu ještě neprožil nebo si toho není vědom, je poměrně složité. Jde o pouhou pětinu populace v zemi.
Bádání psychologů navazuje na dlouholetý výzkum neurologa Milana Brázdila. Tomu se už dříve podařilo zjistit, že rozdíl mezi lidmi, kteří jev zažívají, a těmi, kteří nikoliv, spočívá v odlišnostech v části mozku jménem hipokampus. "Ze studií víme, že právě tato oblast mozku je v raném období života zranitelná vlivem deprivace, tedy silného stresu," doplnila Lacinová.
Zájemci, kteří se chtějí zapojit jako dobrovolníci do výzkumu, se mohou přihlásit na internetových stránkách Masarykovy univerzity.
ČTK