Vědci objevili nečekanou kombinaci, která ručí za ideální den a ruší únavu
Za produktivní a kvalitně strávený den se podle psychologů z Loughboroughské univerzity dokonale postará kombinace pouhých dvou snadno obstaratelných drobností!
Poslední studie ukázaly, jak čtvrthodinka spánku po vypití šálku kávy pomáhá velmi dobře vypořádávat se s úkoly, které před nás staví zbytek dne. Píše o tom italský deník Corriere della Sera. Kofein a spánek jsou podle těchto studií vzájemně se doplňující protiklady.
Káva a pak odpočinek po dobu 15 až 20 minut je kombinace, která umožní člověku, aby zůstal bdělý a čilý po zbytek dne. Vědci z britské Loughboroughské univerzity podrobili zkoumání osoby, které se v noci nevyspaly, aby zjistili, jak nejlépe stimulovat bdělý stav a rychlost reflexů. Ze všech způsobů, jimiž se vědci snažili čilost zkoumaných lidí probudit, včetně pobytu na čerstvém vzduchu, zvítězil šálek kávy doplněný čtvrthodinkou spánku.
Poznatky britských vědců potvrdila studie expertů z Japonska, kteří navíc prokázali, že tato trochu podivná kombinace podporuje paměť, a to více, než sám krátký spánek.
Kombo: kofein s spánek
Jak je to možné? Kofein musí projít celým trávicím traktem a přejít do krevního oběhu, a tak potřebuje asi 20 minut, aby dospěl do mozku. Zaplnit tuto časovou mezeru je tedy vhodné krátkým spánkem.
To vše má co do činění s adenosinem, významnou chemickou sloučeninou podílející se i na spánku. Podle posledních studií totiž tento neuromodulátor navozuje spánek s pomalými vlnami, čili ten nejhlubší. Probudit se prudce z tohoto spánku je velmi obtížné. Adenosin způsobuje, že se cítíme po příliš krátkém odpočinku unavení. A káva je inhibitor adenosinu. Káva "vyplní" receptory v mozku, které jsou normálně "obsazeny" molekulou adenosinu. V praxi kofein soutěží – a úspěšně – s adenosinem o prostor v mozku. Brání tedy nástupu spánku, jak jsme věděli? Ano, ale zde vstupuje do hry oněch 20 minut. Krátký spánek tak končí přesně tehdy, kdy začíná působit kofein.
Nezáleží na tom, jestli se člověku během čtvrt hodinky nepodaří dosáhnout hlubokého spánku, je to dokonce lepší. Stačí si jen lehce zdřímnout a dosáhnout mikrospánku. Avšak pozor: krátký spánek by neměl překročit 15, nejvýše však 20 minut. Spíme-li déle než 30 minut, můžeme upadnout do hlubšího spánku, z něhož se budíme jako omámení, je zpomalena aktivita prefrontální mozkové kůry, která se podílí na komplexních poznávacích funkcích. Může trvat až půl hodiny, než se zcela probereme.
Pamatujme si tedy zvláště teď, kdy nastává dlouhé období pracovní aktivity po prázdninách a dovolených: to nejlepší, co můžete po šálku kávy udělat, je dát si šlofíka.
ČTK