Vědci našli štít proti sebevraždám. Je to běžná, ale návyková látka
Je to dobrá zpráva pro všechny, kdo si (stejně jako my) potřebují omluvit svou závislost na kávě.
Nová studie dokazuje, že ti, kdo vypijí dva až čtyři šálky kávy za den, snižují pravděpodobnost své sebevraždy asi na polovinu.
Studie vyšla v odborném časopise vydávaném na slavném „Harvardu“. Jde o opravdu poctivě sesbíraný vzorek: v rámci tohoto výzkumu vědci analyzovali údaje celkem přes 200 000 osob. Jde o informace z let 1988-2008, v těchto vzorcích se přitom našlo přesně 277 osob, které spáchaly sebevraždu.
Spojuje je krom jiného například fakt, že většina z nich téměř nepila kávu. Rozdíl mezi počty sebevražd „kafařů“ a těch, kdo se kávě vyhýbají, je natolik výrazný (přes 50 procent), že nemůže jít o náhodu. Jaký je tedy vliv kávy na psychické zdraví člověka?
Jak už se dlouho ví, káva působí jako stimulant a současně potlačuje bolest. Podle některých nových studií má kofein poměrně silný antidepresivní účinek – zvyšuje totiž produkci neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin.
Výzkumníci z Harvardu ale rozhodně varují, aby lidé nebrali jejich studii jako doporučení, že mají zvýšit svůj příjem kávy. Tato práce nezjistila, že by víc než tři šálky kávy denně měly pozitivní vliv na zmírňování počtu sebevražd. Takže doporučení je jasné: "kafe ano, ale nepřehánět to!"
Z historie kávy
Kofein se konzumoval od doby kamenné. Lidé už v dávných dobách objevili, že žvýkání semen, kůry, nebo listů určitých rostlin usnadňuje práci, stimuluje pozornost a zlepšuje náladu. Až mnohem později se přišlo na to, že se účinek kofeinu hodně zvyšuje tím, že se rostlina zalije horkou vodou. Mnoho přírodních národů má legendy o tom, jak byly tyto rostliny objeveny. Podle jedné známé čínské legendy, čínskému císaři Shennongovi, který panoval 3000 let př. n. l., lístky rostliny náhodou spadly do horké vody, a osvěžující a voňavý nápoj byl na světě. O císaři Shennongovi se také mluví v Lu Yuově Cha Jing, slavné a velmi staré knize o čaji. (Wikipedia)