Vědci našli extrémně účinný lék prodlužující život. Bohužel způsobuje rakovinu mozku
Účinek je zcela prokazatelný a téměř stoprocentní. Vedlejší účinek spočívající v rakovině mozku ovšem také. Vědci řeší, jak je to vše propojené.
Protein s nevyslovitelným jménem nikotinamidfosforibosyltransferasa (NAMPT ) je extrémně aktivním při jedné z nejnebezpečnějších forem rakoviny mozku - u glioblastomu. U dospělých jde o vůbec nejagresivnější rakovinu mozku; přes 70 procent nemocných umírá na tuto chorobu do dvou let.
Kdybyste neumřeli na rakovinu, tak nezestárnete
Když lékaři studovali statistiku choroby, zpozorovali, že pacienti s vysokou úrovní NAMPT látky umírají dříve než jiní. V nově vydané práci (v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences) popsali, že protein může hrát významnou roli také v jiných tělesných procesech, například při stárnutí.
NAMPT totiž produkuje molekulu NMN, která při řadě pokusů na myších prokázala schopnost zpomalovat projevy stárnutí. Pokusy na lidech zatím z pochopitelných důvodů nebyly provedené, ale jedna studie se plánuje v Japonska. Uvažuje se, že molekuly NMN by opravdu mohly hrát významnou roli při zpomalování stárnutí a již se také v některých preparátech objevují.
Albert Kim, který se na studii podílel, uvádí: „Jednou z implikací naší práce je, že pokud chcete zkusit podobný přípravek proti stáří, vězte, že ještě pořádně neznáme všechny možná rizika.“ Kimův výzkum naznačuje, že rakovině NAMPT může umožňovat silněji a účinněji bojovat proti léčbě – také u nich pomáhá lépe regenerovat tkáň; v tomto případě tu nádorovou.
Text: MK