Vědci naklonovali klony prvního psího klona. Vítejte v budoucnosti!
Znáte Snuppyho – afghánského chrta, který byl klon?
Snuppy byl první naklonované štěňátko na světě. Když se roku 2005 narodil, byl tento afghánský chrt oslavován jako vědecký zázrak a přelom v klonování. Dokonce se dostal na obálku časopisu TIME. Přestože zemřel v květnu 2015, jeho dědictví žije – doslovně.
Snuppy žije
Vědci z Jižní Koreje totiž oznámili, že ze Snuppyho buněk úspěšně naklonovali tři další štěňátka! Proč? "Abychom zvěčnili fenomenální úspěch klonování psa a poskytli navíc genetické zdroje pro další výzkum," popsali vědci v časopise Nature Journal Scientific Reports.
Vědci odebrali tkáně Snuppyho, když mu bylo pouhých pět let. Buňky z tohoto vzorku byly kultivovány a ponořeny do kapalného dusíku – poté je korejští vědci vložili do vajíčka jiného psa, ze kterého byla odstraněna DNA. Celkem bylo přeneseno 94 rekonstruovaných embryí do vaječníků sedmi fen. Nakonec experiment dopadl ještě lépe, než vědci očekávali: tři feny vrhly štěňata dokonce ve stejný den!
Klonovaní mazlíčci
Narodila se celkem čtyři klonovaná štěňata, jedno bohužel zemřelo po pouhých čtyřech dnech. Zbývající tři jsou dnes už starší než jeden rok, jsou zdravá a podle vědecké zprávy se jim daří skvěle.
Toto klonování již klonovaného psa má odpovědět na zásadní otázku: má klonování nebo klonování klonů nebo klonování klonovaných klonů negativní vliv na zdraví zvířat? Původní Snuppy se dožil věku 10 let, což je pro afghánské chrty průměrný věk dožití. Pes, z něhož byl klonován, Tai, se ale dožil věku 12 let... Jak dopadnou klony klona? To se teprve uvidí...
Štěňata vypadají podle posledních zpráv velice dobře. "Tři zdravé klony Snuppyho jsou naživu a stejně jako u Snuppyho neočekáváme, že budou procházet zrychleným tempem stárnutí nebo budou náchylnější k rozvoji onemocnění než zvířata, která vznikla zcela přirozeně," uvedli vědci ve zprávě k celému projektu.
Proč je to tak důležité?
Už před rokem 2005 vědci udělali neuvěřitelný pokrok v klonování ovcí, myší, skotu, prasat, koz, králíků a koček. Klonování psů ale bylo nemožné, přes velkou snahu se to nikomu nepodařilo. V srpnu roku 1997 tým genetiků z Texas A & M University zahájil projekt, na který sehnali 3,7 milionu dolarů – přes enormní nasazení i skvělé finanční krytí ale stejně skončil s neúspěchem.
Právě kvůli mnoha předchozím neúspěchům bylo narození Snuppyho tak oceňováno.
Text: MK