26. ledna 2018 05:20

Vatikánští kněží odsoudili čínské vědce za naklonování opic

Včera jsme psali o klonování opic, které se církvi nelíbí, a dnes je tu reakce Vatikánu. Věda kontra víra kontra etika.

Klonování opic je hřích

Vatikán ostře kritizoval čínské vědce za to, že naklonovali dvě opice. Podle jeho hodnostářů je to projev touhy po všemohoucnosti, který nicméně nemusí vést k nalezení řešení, která lidstvo hledá.

"Ne všechno, co je možné, je správné," řekl podle agentury ANSA vatikánský biskup Vincenzo Paglia, který se mimo jiné specializuje na bioetiku. "Musíme vždy zvážit účinky našich zásahů do ekosystému a zvážit riziko vzniku chyb v systému řízení nového know-how, které nás může v budoucnu vést k zásahům v lidském těle," dodal.

Kardinál Angelo Bagnasco, který stojí v čele italské biskupské konference, řekl, že jde o "další důkaz rostoucí touhy po moci, mánie po všemohoucnosti". "Zajímalo by mě, zda to opravdu vede k řešení. Já si spíš myslím, že dosažený výsledek je jen snahou o potvrzení vlastního ega," dodal.

Opice a ovce – stejná metoda

Světová média ve středu spekulovala, že naklonováním opic otevřeli Číňané cestu k případnému budoucímu klonování lidí. Badatelé z Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Poprvé se jim však podařilo naklonovat primáty. Objev podle jejich tvrzení poslouží ale pouze lékařským účelům.

Dolly přišla na svět v červenci 1996 ve skotském Roslinově ústavu. Byla prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce. Později vědci naklonovali i krávy, prasata či psy. U primátů se to však zatím nedařilo.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský