Humr by bez krutého zabíjení přežil i člověka. Bible ho považuje za nečisté zvíře
Bizarní jídla: Místa k nakousnutí VIII (3) - humr
Metody zabíjení humra považuje řada lidí za kruté. Pokud není v mládí usmrcen, dokáže dosáhnout vyššího věku než člověk.
Bible praví, že „z veškeré vodní havěti v mořích a potocích, ze všech živočichů, kteří jsou ve vodách, bude pro vás hodné opovržení všechno, co nemá ploutve ani šupiny“. Humr by tak měl být zvíře nečisté. Během celého života svou pevnou schránku odhazuje, takže po krátké období, než mu nová schránka ztvrdne, je velmi zranitelný. Dlouho byl považován za nechutný mořský „hmyz“, který nepatří na talíře movitějších občanů. Dnes je to přesně naopak. Humři jsou považováni za delikatesu, která se podává ve vybraných restauracích za někdy až dechvyrážející ceny.
Vaření zaživa je podle mnohých trápení zvířat. I v případě humrů. Zdroj: iStock
Humr je ve skutečnosti na maso velmi skoupý. Nejvíce se ho skrývá v zadečku, něco málo se najde i v klepetech, odkud ho ale musíte vydolovat. Jelikož se všeobecně mořské plody velmi rychle kazí, je ideální koupit humry živé a zabít je doma. Tak máte nejjistější záruku čerstvosti.
Jak ukazuje dokument Bizarní jídla: Místa k nakousnutí 4. dubna ve 21:10 na Prima ZOOM, k usmrcení humra jsou ideální dvě varianty. Buď ho rozkrojíte, nebo ho vhodíte do vroucí vody. Při druhé variantě je dobré mu přivázat ocas k dřevěné vařečce, čímž se zajistí že ho humr nebude mít stočený pod tělem. Někteří ho před uvařením dávají na několik hodin do chladu, kde se podchladí a zpomalí se mu některé životní funkce. Pak by měl méně vnímat svou vroucí smrtící lázeň.
Humr Zdroj: iStock
Na pultech obchodů obvykle najdete humry ve věku od 5 do 7 let. Pokud bychom je však nevystavili smrti v kuchyni, mohli by se dožít i úctyhodného věku 100 let. Takové případy jsou sice výjimečné, ale existují.