17. října 2017 15:00

V čem se liší člověk od zvířat? Podle nové studie tím, že je prý hodný!

Lidská inteligence a znalosti závisejí mimo jiné i na tom, jak jedinec dokáže shromažďovat informace a podělit se o zdroje.

Pro zvířata je na rozdíl od lidí složité učit se od ostatních a sdílet s nimi vědomosti. Tohle poučení však může být často životně důležité, protože špatné rozhodnutí může znamenat smrt. Tak proč si jednotlivci nechávají důležité informace pro sebe a nepodělí se s ostatními členy tlupy či smečky?

Marco Smolla a doktorka Susanne Shultz z Univerzity v Manchesteru použili počítačovou simulaci, ve které chování zvířat napodobovali, a shledali, že se doposud při žádném zkoumání zvířecího chování nebrala v potaz jedna důležitá vlastnost. Tato vlastnost však vysvětluje mnohé nejen u zvířat, ale také osvětluje určité znaky v chování lidí.

Výzkum publikovaný v časopise Proceedings of the Royal Society B popisuje, že tou důležitou vlastností je soutěživost. Nejde přitom o nic menšího než soutěž o to, kdo bude lepší a tedy přežije ve zlých časech. Jak se říká, silnější vyhrává. „Mezi unikátní lidské vlastnosti patří velkorysost, vyučování druhých a učení se nápodobou. Náš model naznačuje, že klíčem k lidskému rozvinutému vědění může být skutečnost, že jsme překonali soutěživost, což nám umožnilo sdílení zkušeností a informací,“ tvrdí Susanne Shultz.

Proč se zvířata nedělí o stravu a vědomosti?

Zvířatům se nevyplácí dělit se o stébla trávy či listí ze stromů, a tak se každý jedinec rozhoduje sám, čím se bude živit, místo aby napodoboval ostatní. Nicméně i zvířata si umí pomoci, pokud jde o přežití druhu. „Domníváme se, že klíčovou součástí lidské evoluce byla právě tato schopnost – při zajišťování potravy, například lovu vysoké zvěře, uměli lidé spojit své síly a pak se rozdělit o úlovek,“ vysvětluje Shultz.

Až dosud se vědci snažili vysvětlit, proč se zvířata rozhodla nedělit o stravu i vědomosti, když se zdá, že je to mnohem jednodušší a méně riskantní způsob, jak se udržet naživu. Vědci si však uvědomili, že konkurenci, soutěživost a snahu o přežití jednotlivců nezahrnovali do svých modelů, a proto nemohli získat správné odpovědi. Právě konkurence je jedním z hlavních mechanismů, které utvářejí chování mezi jednotlivcem a skupinou.

„Překvapivý a až doposud nevysvětlený byl fakt, proč se od sebe zvířata navzájem neučí a proč se nedělí, když by to pro ně bylo výhodnější? A přitom nezáleží, na jakém stupni evolučního vývoje se zastavila, platí to pro včely stejně jako pro lidoopy. Naše studie však ukazuje, že vysvětlením je právě konkurenční boj o omezené zdroje. Zjistili jsme, že když jsou odměny rovnoměrněji rozloženy v prostředí nebo když se v našich simulacích rychle změní množství potravy, je méně pravděpodobné, že by jednotlivci spolupracovali,“ líčí Marco Smolla.

Lucie Kořistová

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom