Už polovina dětí má odolnost proti antibiotikům – kam to povede?
Problém, který hrozí celému lidstvu...
Nebezpečí odolnosti bakterií proti antibiotikům se moc nezabýváme. Pokládáme to za problém, který se nás netýká a svět ovlivní až za několik generací. Jenže to je omyl, nové studie stále intenzivněji upozorňují, že svět se změnil: a na antibiotika se již nemůžeme spoléhat…
Podle zprávy zveřejněné v odborném lékařském časopise British Journal od Medicine je už nadpoloviční většina dětí s infekcemi močového ústrojí napadena bakteriemi odolnými proti běžným antibiotikům. Jde o metastudii, tedy souhrn 58 starších studií na toto téma. Tyto zprávy také upozornily na to, že stoupá i odolnost bakterií vůči dalším alternativním antibiotikům; ta je sice méně rozšířená, ale objevuje se.
Nejde o jev ohraničený pouze na Velkou Británii, metastudie shrnuje informace z 26 zemí – vždy jde o odolnost proti bakterii E. coli. Standardním lékem, jemuž bakterie odolávaly, byl ampicilin. U většiny ze 77 783 dětí byla odolnost proti němu spíše normou než výjimkou… V zemích OECD se odolnost proti ampicilinu objevila u 53,4 procent dětí, u zemí, které nejsou členy OECD to bylo dokonce 79,8 procent dětí!
U dalších antibiotik byl rozdíl mezi bohatými a chudými dětmi ještě mnohem výraznější: například proti ciproflaxinu měly odolnost bakterie u 2,1 procenta dětí ze zemí OECD, u dětí ze zemí třetího světa byl jejich podíl dvanáctkrát vyšší – tvořil 26,8 procent!
Proč?
Autoři zprávy nemají jednoznačnou odpověď na to, proč je ve „třetím světě“ rezistence vůči antibiotikům o tolik vyšší, ale existují důvodné příčiny domnívat se, že Evropa a USA zatím vítězí díky systému předpisování léků. Mimo země OECD se totiž antibiotika nasazují při léčbě bez předpisu lékaře: liberální léčení ovšem přináší obrovské komplikace, jak vidět…
Je to problém?
Problém nespočívá ani tak v tom, že bychom nedokázali ampicilin ničím nahradit – to není žádný problém. Tím opravdovým problémem pro svět je fakt, že řada bakterií si začíná vyvíjet imunitu proti stále většímu množství antibiotik. „Infekce způsobené těmito bakteriemi mají až dvakrát takovou úmrtnost,“ varuje zpráva – a také upozorňuje, že náklady na léčku jsou v těchto případech nejméně dvojnásobné…
A to je právě problém: zatímco země OECD jsou schopné tyto zvýšené výdaje unést, pro země třetího světa představují vyšší náklady na léčku problém prakticky neřešitelný.
Existuje řešení?
Profesor Grant Russell v úvodníku ke studii upozorňuje, že situace je vážná – a pokud se nechce lidstvo vrátit do doby před antibiotiky, je nutná rychlá a koordinovaná reakce.