USA reinkarnují legendární bombardér B-52. Co bude jeho úkolem?
Nový život pro B-52 Stratofortress: Létající zbrojnice!
Pentagon před několika dny zveřejnil návrh amerického obranného rozpočtu pro fiskální rok 2017 (od 1. října 2016). Návrh počítá s vývojem několika zajímavých zbraňových systémů. Američané například plánují přestavět “nejstarší leteckou platformu” ve své výzbroji na obrovský létající zásobník letecké munice.
Příští rok Pentagon požaduje po Kongresu finanční prostředky ve výši 583 miliard dolarů. Na vývoj a výzkum nových technologií hodlá Pentagon “v příštím roce” vydat 71,4 miliardy dolarů.
Jedním z vyzdvihovaných vývojových projektů je vývoj a stavba speciálního doprovodného bojového letadla – létajícího zásobníku letecké munice. Američtí plánovači chtějí tímto způsobem obejít kompromis mezi nosností zbraní a vlastnostmi stealth letadel 5. generace, jako jsou F-22A Raptor a F-35 Lightning II.
B-52 infografika, foto: All
Nejedná se o novou myšlenku. V 90. letech minulého století plánovalo americké námořnictvo postavit plovoucí zbrojnici – jednoúčelovou loď s až 500 kusy řízených střel (např. Tomahawk). Loď měla poskytovat řízené střely zbytku flotily. Odhalování a zaměřování cílů i povel k odpalu měly zajišťovat ostatní lodě, především torpédoborce se systémy Aegis. Program však byl z důvodu rozpočtových škrtů ukončen v roce 1998.
“Létající zbrojnice využije jednu z naších nejstarších leteckých platforem a přemění ji v létající zásobník pro všechny druhy nejrůznějších konvenčních nákladů. Létající zbrojnice poslouží jako obrovský letecký zásobník s municí, propojený s letadly 5. generace, která budou fungovat jako předsunuté senzory a zaměřovací uzly – v podstatě kombinováním různých systémů z našeho inventáře vytvoříme naprosto nové kapacity,” uvedl ve středu při představení rozpočtu Ashton Carter, americký ministr obrany.
Co je tajné?
Carter však přesně nepojmenoval “nejstarší platformu” a ani nesdělil k letadlu další informace. Nevíme tak ani, zda se počítá s vývojem pilotovaného nebo nepilotovaného letadla.
Nejstarší (vhodnou) leteckou platformou ve výzbroji amerického letectva je však strategický bombardér B-52 Stratofortress. Poslední B-52 opustil výrobní linku v roce 1964. Teoreticky lze také uvažovat o letadle B-1 Lancer nebo dokonce C-130 Hercules.
B-52 je díky svým rozměrům a nosnosti schopen pojmout desítky leteckých zbraní – např. střely vzduch–vzduch AIM-120 AMRAAM, střely vzduch–země dlouhého doletu JASSM (Joint Air to Surface Standoff Missile), případně protiradarové AGM-88 HARM. Letoun ale také pojme desítky falešných leteckých cílů.
Příklad použití leteckého skladu munice? Například při umlčování protivzušné obrany protivníka může pár stíhaček F-35, pouze se zbraněmi pro vlastní obranu, letět několik stovek kilometrů před upraveným, nepilotovaným B-52. Letoun B-52 bude plně pod kontrolou pilotů stíhaček F-35. Po odhalení pozic protivzdušné obrany F-35 zadají příkaz létající zbrojnici k odpalu střel JASSM s doletem 370 km (resp. 1000 km).
Carter také mluvil o vývoji malých, levných a velmi rychlých dronů schopných startovat z letadel pohybujících se rychlostí až Mach 0,9. Drony lze využít k průzkumu nebo jako zpožděnou munici. Upravený B-52 unese stovky, nebo dokonce tisíce podobných dronů.
KDO TO VŠECHNO ZAŘÍDÍ A KOLIK TO BUDE STÁT? ČTĚTE POKRAČOVÁNÍ NA WEBU ARMÁDNÍ NOVINY!
Článek přinášíme ve spolupráci s Armádními novinami.