Udrží jehla v žíle zkrátka masožravou bakterii?
Příroda vždy nachází nové, kreativní a odpudivé způsoby, jak zabít člověka.
Jedním z nejzběsilejších je infekce nekrotizující fasciitidou, jež způsobuje nekrózu kůže a cév, neboli zjednodušeně řečeno "požírání masa bakteriemi". Onemocnění, jež doporučujeme negooglovat, by se však mohlo stát minulostí. Vědci totiž objevili mechanismus, jenž by se mohl stát základem vakcíny.
Jak vypnout streptokoka
Strektokok A je obvykle bakterie, kterou si lidé asociují s angínou. Velmi vzácně však může být streptokok A rovněž původcem nekrotizující fasciitidy. Riziko rapidní infekce je, relativně k malému počtu případů, vyšší u diabetiků a lidí s poškozenou imunitou, ale i těch, kteří užívají alkoholu či cigarety. Jsou známy případy, kdy infekce postihne i relativně zdravé jedince. Mortalita může činit až 50 % případů, velmi často je potřeba amputovat postiženou končetinu. Nemoc má velmi rychlý průběh, i 24 hodin může rozhodovat mezi okamžikem, kdy se člověk cítí zdravě, a smrtí. Infekce přitom může číhat leckde – někdo nemoc získal odřením se při plavání v jezeru, jiný zase po kousnutí pavoukem.
Vzhledem k počtu případů i hrůze nemoci se vědci z University of California San Diego zaměřili na možnosti vývoje vakcíny. Její tvorba byla doposud nemalým oříškem, dosavadní snahy byly totiž s to připravit imunitní systém skrze vakcínu pouze proti jednomu kmenu bakterie. Jenže kmenů streptokoka jsou tisíce, a každý z nich disponuje jinou strukturou takzvaného M-proteinu, na nějž cílí imunitní systém. Vakcín by bylo potřeba tolik, kolik je i kmenů bakterie. Streptokok má navíc geniální metodu, jak imunitní reakci obejít.
"Když je naše tělo infikováno konkrétním kmenem streptokoka A, imunitní systém odpoví jenom proti M-proteinu tohoto daného kmene," sdělil Partho Ghosh, vedoucí výzkumu. "To znamená, že imunita funguje jenom proti onomu jednomu kmenu." Bakterie odpovědné za vážná onemocnění se tak často "ukrývají" ve stínu imunitního systému připraveného pouze proti angíně. To se však může relativně brzy změnit. Tým ze San Diega však objevil protein, který je schopný univerzální vazby na jiné typy M-proteinu.
Dokonalý nástavec
Ukázalo se, že streptokok A využívá protein C4BP, objevený v lidském těle. Pro bakterii však může jít o dvojsečný mechanismus, kterým obchází náš imunitní systém, zároveň se však může stát i její Achillovou patou – díky tomu, že se všechny kmeny streptotoka A dovedou vázat na C4BP, znamená to rovněž, že... se protein C4BP může vázat na všechny kmeny streptokoka A! Jinými slovy, mechanismus odpovědný za potenciální vražednost infekce může zároveň být i první linií obrany.
Výzkumníci ve snaze předpovědět potenciál vakcíny vytvořili počítačový model, který studoval struktury čtyř M-proteinů, a propojovali jej s C4BP. Ukázalo se, že na perfektní svázání došlo ve všech variantách. "Naší snahou nyní je, aby protilátky dělaly totéž co C4BP – tedy rozeznaly více různých typů M-proteinů," sdělil závěrem Ghosh.
Před vývoje skutečného léku – ať už očkování, anebo farmaka podávaného až po infekci – tedy rozhodně stále zbývají ještě dlouhá léta vědecké práce. Vše, co nyní máme, je jenom první dílek skládačky možné protilátky. Může se také ukázat, že výzkum jde slepou uličkou. Zrovna tak je však možné, že v San Diegu objevili univerzální mechanismus, jenž ze streptokoka A udělá příští ohrožený druh, od angíny po nekrotizující fasciitidu vymýcené nemoci. Ukáže až čas a vědecký um.
Text: Ladislav Loukota