Uděláme z našich psů kyborgy? Pro jejich bezpečnost?!
Obojky s GPS či bezpečnostní kamery – takové technologie se mohou stát neodmyslitelnou součástí výbavy našich domácích mazlíčků.
Gándhí je milý labrador, ale má sklony utíkat. Jeho majitelka Alienor našla řešení: obojek s GPS, s jehož pomocí ho může prostřednictvím mobilní aplikace sledovat. Jiní se rozhodli pro webkameru, aby mohli zjistit, kam se jejich pes nebo kočka zatoulali. Nastal čas domácích mazlíčků vybavených informačními technologiemi, napsala agentura AFP.
Jakmile Gándhí unikne z domu nebo uteče na procházce, umožní obojek s GPS zvíře lokalizovat na dálku a zjistit trasu, kterou uběhl.
"Koupila jsem tenhle obojek GPS před třemi měsíci, protože Gándhí několikrát skončil až u četníků. Jednou ho dokonce málem přejel vlak," říká Alienor Rollandová, která bydlí v Celle-Saint-Cloud nedaleko Paříže.
"Když mi uteče, balíza mi prostřednictvím SMS signalizuje jeho únik na mém mobilu. Buzola mi naznačí jeho pozici a mně už jen zbývá, abych ho šla hledat," uvádí mladá žena, pro kterou jsou nyní procházky mnohem klidnější. Teď o dovolené chce vyznačit pro svého psa bezpečnostní zónu.
Psí bonzák
Některé obojky, jako je MyCompanion, rovněž umožňují kontrolovat fyzickou aktivitu psa: kolik toho uběhl a kolik spálil kalorií.
Adrien Ducousset na svých internetových stránkách Wamiz uvádí tucet výrobců techniky tohoto typu pro psy a kočky.
"Na francouzském trhu jsou zatím dva produkty, GPS a bezpečnostní kamera, které jsou i jinde ve světě a zejména ve Spojených státech. V nadcházejících měsících či letech však dorazí do Francie další novinky, protože člověk je velmi připoután ke svému zvířeti, bdí nad jeho blahem a nerad se od něho vzdaluje," říká Ducousset.
Kamery umístěné v domácnosti jsou zase napojeny na WiFi a páníček tak může třeba z práce sledovat, co pes nebo kočka dělají v jeho nepřítomnosti. Některé modely dokonce umožňují mluvit na zvíře na dálku.
Alice Armandová si dala ve svém pařížské bytě instalovat kameru D-Link, aby mohla kontrolovat svou dvanáctiletou kočku Banshee, která má křehké zdraví.
"Kamera je jako velký bratr zvířat!" žertuje mladá žena, která pracuje jen deset minut od svého bydliště. "V kanceláři kontroluji Banshee na počítači, zvláště když jsou vedra. Vidím, jestli pije, když je 45 stupňů, jestli dělá dobře svou potřebu. A když ne, na dálku jí vyhubuju. Sleduji, zda může dýchat a zda nedostala epileptický záchvat. Pokud ano, honem utíkám domů," vysvětluje Alice Armandová.
Veterinářka Céline Moussourová užitečnost kamery z lékařského hlediska potvrzuje. "Majitel může například sledovat, kolikrát jdou kočky s ledvinovými problémy močit, a uzpůsobit tomu jejich léčbu," říká.
Kamera může rovněž usmířit sousedy. "Měli jsme případ klientky, jejíž fena vyla a sousedé si stěžovali. Její majitelka ji nafilmovala a zjistila, že vyje pouze tehdy, když se sousedé hlasitě hádají. Ukázala video sousedům a vztahy se uklidnily," uvádí Céline Moussourová.
Tyto vymoženosti jsou však dosti drahé. Obojek GPS stojí 150 až 250 eur (od 4000 do 6750 Kč) a k tomu je nutno počítat s měsíčním poplatkem ve výši pěti až deseti eur (135 až 270 Kč). Zhruba tolik stojí i bezpečnostní kamera.
V budoucnu budou mít páníčkové ke svým miláčkům ještě blíže. "Existuje mnoho velmi slibných projektů, které umožní na dálku různé věci. Například to je laser, který bude možno dálkově ovládat kamerou a hrát si tak na dálku se zvířaty. Nebo odměřovač granulí pro psy nebo kočky, když majitel odjede na dovolenou," říká.
ČTK