Tutanchamon měl vesmírnou dýku, ukázaly analýzy
Jeho zbraň nepocházela z tohoto světa…
Tutanchamon byl jeden z nejméně významných faraonů starého Egypta. Ve svém krátkém životě nedokázal skoro nic – přesto je pro dnešek jedním z nejdůležitějších vládců starověku. Ano, dějiny nejsou spravedlivé…
Jedním z artefaktů, s nimiž byl 18letý faraon pohřbený v bohatě zdobeném sarkofágu, byla dýka. Archeologové již desítky let spekulují o tom, proč právě tato zbraň byla pro Tutanchamona tak důležitá. Teď konečně mají odpověď…
Dýka z kobaltu
Technici z univerzity v Pise dýku studovali pomocí nejmodernějších rentgenů a dalších metod – a to aniž by artefakt poškodili. Ukázalo se, že železo v dýce obsahuje vysoký objem niklu a stopy kobaltu a fosforu. Podle vědců to znamená, že tento materiál musí pocházet z vesmíru – jde tedy o meteoritické železo. Vědci dokonce byli schopní zjistit, z jakého konkrétního meteoritu tento kov pochází!
Daniella Comelli, která se na výzkumu podílela, řekla pro Discovery: „Takový obsah kobaltu a niklu, jako má jeho dýka, obsahuje jediný meteorit světa – jmenuje Kharga." Jeho část byla nalezena roku 2000 asi 250 kilometrů od Alexandrie.
Pro Egypťany i jiné starověké národy mělo meteoritické železo výjimečnou cenu – pokládali ho dar bohů. Nám zase vypovídají hodně o schopnostech tehdejších kovářských mistrů. Meteoritická čepel nebyla jediný takový předmět v Tutanchamonově hrobce – jeden ze skarabů byl vyřezán ze skla pocházejícího z dopadu meteoritu do Libye…