Termiti jsou téměř nesmrtelní. Až na nikotin...
Termiti každoročně napáchají škody v hodnotách miliard dolarů. A přitom šikovně podaná malá dávka nikotinoidů dokáže jejich „zločinům“ zabránit.
Co to vlastně jsou nikotinoidy? „Jak napovídá samotný název, jsou to látky odvozené od přírodního insekticidu nikotinu. První zástupce, imidacloprid, byl uveden na evropský a japonský trh v roce 1990. Je to systémový insekticid a působí kontaktně i požerově. Aplikuje se na půdu, semena či listy bavlny, rýže, podzemnice olejné, brambor, a některých druhů zeleniny a ovoce pro ochranu před savým hmyzem, termity, molicemi a mandelinkami. Nemá žádný vliv na půdní roztoče a hlístice. Všechny tyto látky působí na centrální nervový systém hmyzu,“ vysvětluje Bc. Veronika Rybová ve své diplomové práci.
Představme si druhého aktéra našeho příběhu, nejrozšířenější druh termita v Severní Americe známého pod vědeckým jménem Reticulitermes flavipes. Jeho kolonie čítají od 20 000 dělníků až po 5 milionů a spolu s příbuznými druhy Reticulitermes virginica a R. flavipes je zodpovědný za škody v řádu více než miliardy dolarů ročně. Co na tom, že dělníci tohoto druhu jsou sotva tři milimetry velcí a navíc slepí? Právě na Reticulitermes flavipes se zaměřil Michael Scharf, profesor entomologie na Purdue University v americkém státě Indiana. Zjistil, že použití nesmrtící dávky imidaclopridu zablokuje činnost klíčových mikrobů působící v termitích střevech.
Mění sociální návyky jedinců, jež pomáhají udržet kolonie zdravé. Použitím nikotinoidu se podařilo narušit sociální chování a kolonie začala podléhat houbové nákaze. Kombinace houbového patogenu a pesticidu se ukázala pro termity jako velmi zhoubná. Výsledky pokusu vědcům naznačily možný směr dalšího vývoje vedoucího ke zmenšení škod způsobených termitími kusadly. Každá složka samostatně, ať už pesticid, nebo houbová nákaze, totiž nepředstavovala pro kolonii zásadní ohrožení.
Nesmrtelní termiti
Jak souvisí sociální chování termitů se schopností udržet zdravou populaci? „Termiti onemocní velmi zřídka, bez ohledu na to, že žijí ve vlhkém prostředí, v podzemích a úzkém kontaktu s tisíci ostatními členy kolonie, což jsou podmínky ideální pro vývoj onemocnění,“ píše k tématu server Science Daily. „I přes tyto příznivé podmínky jsou hromadné nákazy termitů poměrně vzácné; v současnosti je známo jen velmi málo entomopatogenů infikující tento hmyz,“ píší autoři studie publikované v prestižním periodiku PlosOne. „Kromě toho, že termiti vlastní obranné geny společné se všemi druhy hmyzu, mají také naprosto jedinečné, negenetické způsoby ochrany před patogenními bakteriemi a houbami,“ uvedl Michael Scharf.
Termiti si totiž vybudovali "sociální imunitu" tím, že se zbavují patogenů a zvyšují si navzájem imunitu v celé kolonii vzájemným krmením jejich sekretů,“ řekl spoluautor studie Drion Boucias, profesor patologie hmyzu na University of Florida, který zkoumá termití imunitu a reakce na onemocnění po několik desetiletí. Sociální chování je vlastně obranou proti onemocnění, takže osamělý termit se najednou stává velmi zranitelným. Zkrátka a jednoduše, termiti se navzájem čistí a „očkují“. Vzájemné krmení totiž podporuje zdraví v populaci tím, že se do termitích těl dostává celá řada užitečných mikroorganismů. A právě kombinace houbového onemocnění a imidaclopridu narušuje tuto činnost.
Ačkoli to vypadá, že termit je pouhopouhý škůdce, není tomu tak. V přírodě hraje důležitou úlohu dekompozitora, tvora rozkládajícího organický materiál, který se následně vrací do koloběhu života. Příroda nemá jen černou a bílou stranu. To, co se člověku může zdát jednoznačně špatné, je jen a pouze přirozenou součástí přírodního koloběhu. Jak vidno, nikotin i jeho odvozeniny škodí zdraví. A na druhé straně mohou chránit majetek.
Text: Topi Pigula