Největší tajemství vousů: V čem mají neoholení muži dlouhodobě navrch?
Holit, či neholit? Tuto otázku si klade spousta mužů, společenský tlak je přece jen výrazný. Jaké jsou evoluční kořeny něčeho tak zdánlivě zbytečného?
Proč si muži v historii pěstovali vousy? Tahle otázka je stále opředena záhadou. Poté, co se homo sapiens v rámci evoluce zbavil velkého množství chlupů po celém těle (alespoň ve srovnání se svými vývojovými předchůdci), zarostlá tvář zůstala tématem, k němuž se různé kultury stavěly odlišně.
Evoluční kořeny vousů
Profesorka psychologie Lynda Boothroyd z britské Univerzity v Durhamu se dlouhodobě specializuje na to, jak si lidé vybírají partnery. Touto optikou nahlížela i na přítomnost vousů, ovšem výzkumy nepotvrzují, že by zarostlá tvář jednoznačně vedla k větší úspěšnosti u potenciálních partnerů. Boothroyd však na základě svých výzkumů zjistila, že vousy mnohem lépe fungují v čistě mužské komunikaci – jejich přítomnost je totiž spojována s dominancí.
Temporal evolution of beard and moustache use, 1840-1970. pic.twitter.com/XLAkkjnyFi
— alexandre afonso (@alexandreafonso) February 21, 2018
Strniště může zvýraznit tvar čelisti, a právě čelist je klíčovým prvkem maskulinity v rámci obličeje. U mužů s nepříliš výraznou spodní čelistí vousy napomohou tomu, aby daný jedinec vypadal starší a serióznější. Ovšem pokud má muž obličejové rysy přirozeně nepřehlédnutelné, vousy mu už nijak výrazně nepomohou; naopak mohou jeho výraz zjemnit.
Historické obavy
Historicky se úprava vlasů a vousů vyvíjela nejen v souvislosti s mužstvím obecně, ale i z důvodu příslušnosti k různým skupinám. Boothroyd zmínila tzv. teorii nákladné signalizace (costly signalling theory), která v přírodě (tedy zdaleka ne pouze u lidí) vysvětluje, proč řada organismů vykazuje zdánlivě nesmyslné a neefektivní chování, jež nepřináší výhodu samo o sobě. Záměrný růst vousů a péče o ně může být právě takovýmto signálem – čili aktem, díky němuž nebude jedinec reálně silnější, chytřejší nebo v jiném ohledu objektivně napřed před svými soupeři, v dané společnosti se mu však investice do takového chování vyplatí. Například péčí o vousy dává muž najevo určitou oddanost, schopnost dodržet závazek, který si stanovil.
Quick history lesson! #Ennead
— 𓅃𓆸 Blue Lotus 𓆸𓃩 (@LazuliLotus) October 9, 2021
Hairy Egyptians did exist! Depending on the time period, it was normal to see people with it. False beards and wigs were fashioned by the elite. Later the public copied the look and considered those with hair from a poorer social class- 1/2 pic.twitter.com/RILVqo6sHi
V současné době je nošení vousů v módě, a to v kontrastu s většinou 20. století, kdy bylo hladké oholení nezbytnou součástí moderního, upraveného muže. Dnešní trend zarostlých tváří vychází z viktoriánské tradice, která reagovala na proměny společnosti spojené s průmyslovou revolucí. Roli hrála i britská účast v krymské válce v polovině 19. století, kde z hygienických i zásobovacích důvodů bylo výhodnější nechat si narůst plnovous. Zarostlá tvář se tak stala symbolem hrdinů vracejících se z války a vousy si nechali narůst i ti, kteří hrůzy fronty nezažili.
A konečně vliv měla i rozvíjející se hnutí za práva žen. Právě v této době, která ohrožovala patriarchální tradici a znepřehledňovala pozici muže ve společnosti, se objevila móda vousů jakožto symbolu mužské síly a elánu. Znamená to, že i v současné době, kdy jsou vousy trendy více než kdy dřív, je křehká maskulinita v ohrožení?