15. dubna 2018 06:00

Tajemství jména Kanárských ostrovů – teorie, které neznáte

Pokud byste se zeptali, podle kterého zvířete se jmenují Kanárské ostrovy, odpověď se nabízí. Jenže… kanárci to nejsou.

Ptačí úvod, ovšem bez kanárů

Nejen přírodovědce by napadlo, že Kanárské ostrovy se jmenují podle kanárků, nejlépe, aby to mělo vnitřní logiku, podle druhu, který je pro některý z ostrovů endemický, takže se přirozeně nevyskytuje nikde jinde na světě. Podíváme-li se pozorněji na ptačí faunu ostrovů, tak skutečně tam ptačí endemité poletují nejméně v šesti druzích, takže pokud se na ostrovy vypravíte, opravdu máte šanci vidět skutečné živé unikáty. A teď ta „špatná zpráva“. Dva z nich jsou holubi: holub kanárský (Columba bollii) a vavřínový (C. junoniae), jedna pěnkava kanárská (Fringilla teydea), maličký budníček kanárský (Phylloscopus canariensis) a ještě menší, sotva sedmigramový králíček kanárský (Regulus teneriffae). Ptačí peloton ostrovních endemitů uzavírá bramborníček kanárský (Saxicola dacotiae).

O „místního“ kanára v soupisu unikátů zkrátka nezavadíte. České pojmenování jednotlivých druhů ukazuje na jejich původ, v případě králíčka Regulus teneriffae přímo na na konkrétní ostrov (Tenerife), ale pořád to neodpovídá na otázku, kde se v názvu ostrovů vzali kanáři. Pro férovost je potřeba dodat, že byť s názvy ostrovů nemají kanáři nic společného, přesto se tam vyskytují. Konkrétně se jedná o druh kanára divokého (Serinus canaria), který je považován za nejdéle „domestikovaného“ klecového ptáka. Pojmenování ptáka kanár pochází ze španělského „canario“ znamenajícího „pták z Kanárských ostrovů“. Odtud je totiž Španělé exportovali do zbytku Evropy a svého času měli na vývoz monopol. S výjimkou Azorských ostrovů se nikde jinde pták ulovit nedal – nejedná se totiž o migrující druh.

Pták ne, pes možná, ale možná taky Berber

V případě hledání názvu Kanárský ostrovů zůstaňme u živých tvorů, jen se přesuňme od ptáků k savcům, konkrétně ke psům. Z hlediska pojmenování ostrova se totiž nejspíše jedná o klíčová zvířata. Původně se ostrovy v latině jmenovaly Insula Canaria, tedy „ostrovy psů“, což mělo být odvozeno od zvířat, která evropští osadníci znali a na které tam narazili. Toto vysvětlení podávají průvodci naprosto běžně. Jenže skutečnost může být ještě o něco složitější. Kanárské ostrovy zmiňoval přírodovědec Plinius a právě na základě jeho zápisku na ostrovy nechal vypravit výpravu mauretánský král Juba. Latinské „psí“ označení se vztahuje zhruba k roku 82 př. n. l. a vzešlo od římských geografů píšících v latině. Ovšem Římané zdaleka nebyli první, kdo ostrovy „objevili“. Před nimi, zhruba 1100 let př. n. l., na ně dopluli Kartáginci a Féničané.

Studie uveřejněná v odborném časopise BMC Evolutionary Biology se zaměřila na hledání genetických markerů původních, tedy těch nejstarších obyvatel. „Za tímto účelem jsme provedli molekulární genetickou analýzu chromozomu Y (přenášeného pouze muži) domorodé populace Kanárských ostrovů. Věděli jsme, že existují severoafrické ukazatele, ale chtěli jsme vědět, kdy k nim došlo. Zdali jde o původní populaci Kanárských ostrovů, nebo se „berberské“ geny na ostrovy dostaly přes otroky," vysvětluje Rosa Fregel, výzkumná pracovnice genetického oddělení Univerzity La Laguna s tím, že za původní osídlence lze považovat příslušníky severoafrických nearabských berberských kmenů. A pointa, jak to u dobrého příběhu bývá, přichází až úplně nakonec. Jeden z berberských kmenů, jenž ve starověku osídlil ostrovy, jež dnes nesou jméno Kanárské, se jmenoval Canariis. To mimo jiné tvrdí i José Juan Jiménez, kurátor Archeologického muzea na Tenerife ve své knize Kmeny Kanárské (La tribu de los Canarii).

Ostrovy s Tenerife v čele, jsou vysněným rájem surfařů. Pokud patříte mezi ně a budete čekat na svou vysněnou vlnu nebo vám počasí zrovna nedovolí zdolávat zpěněné vršky vln, podívejte se kolem sebe. Možná v křoví uvidíte nenápadný opeřený unikát s „kanárským“ jménem nebo schovaného psa. Obojí může mít vztah k ostrovům, které zejména mezi evropskými surfaři získaly skvělé renomé. A pokud se vydáte na výpravu do vnitrozemí a budete mít skutečné štěstí, třeba zahlédnete kamennou kresbu, petroglyf, coby připomínku na nejstarší osídlení. A taky nejstarší původ jména.

NA PRIMA COOL UVIDÍTE UŽ 23. DUBNA VE 20.55 ČESKOU SURFAŘSKOU REALITY SHOW COOL WAVE, KTERÁ SE NATÁČELA NA FUERTEVENTURA

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom