Súdán se stane neobyvatelným, varují experti. Kam se vydají jeho obyvatelé?
Klimatická změna je už zřejmě neodvratná – a její důsledky budou stále viditelnější. Přizpůsobovat se jim se stane nemožné.
Nové informace a přesnější klimatické modely o severní Africe naznačují, že budoucnost této oblasti je ohrožená. Podle expertů je ohrožen celý ekosystém země, rizik je rovnou několik současně: zvyšují se teploty, ubývá zdrojů vody, pouště se šíří a přibývá prachových bouří, které ničí úrodu i domy. Dalším problémem je rychle se zhoršující kvalita půdy, eroze jí ohrožuje čím dá více.
Bude teplota důvodem k migraci?
Klimatičtí experti varují, že pokud svět rychle nezasáhne, může se stát tato oblast velmi rychle zcela neobyvatelnou. Co by dělalo jeho téměř 38 milionů obyvatel je jasné – zkusili by se přesunout do okolních zemí, což by vedlo k výraznému napětí v celém už tak zranitelném regionu. Anebo by zvažovali útěk do Evropy, což by na kontinentu, který imigraci nezvládá již nyní, mělo s nejvyšší pravděpodobností také řadu negativních důsledků.
„Severní Afrika již nyní zaznamenává rychlý růst teplot. Dá se očekávat, že někdy po polovině století se její části stanou neobyvatelnými,“ uvedl pro CNN expert Institutu Maxe Plancka Jos Leliveld. Očekává se, že do roku 2060 by se v této oblasti mohly teploty v nejhorším scénáři zvýšit až o 3,1 stupně – ani ten nejoptimističtější scénář ale není ale úplně veselý: naznačuje zvýšení teploty o 1,1 stupně.
Nepravidelný déšť, jenž je typickým důsledkem zvyšujících se teplot, vede k tomu, že pole jsou buď nedostatečně zavlažována, anebo je zasahují přívalové deště, které likvidují horní vrstvy půdy – v Súdánu tedy přestávají fungovat podmínky pro základní zdroj obživy jeho obyvatel, tedy zemědělství. Od roku 2013 muselo být z nejhůře postižených oblastí odsunuto přes 600 000 lidí. Expertízy odhadují, že dalších 1,9 milionů zemědělců bude podobně zasaženo do poloviny století.
Poušť na pochodu
Na zemědělství je závislých přes 70 procent obyvatel, na dešťové vodě jako na jediném zdroji dokonce až 85 procent Súdánců. Změny klimatu zrychlují proces desertifikace – rozsáhlé plochy země mění v neobyvatelnou poušť.
Súdánci ale neskládají ruce do klína a nečekají na zázrak, který by je zachránil. Letos v červnu vyhlásila vláda program, který region od regionu popisuje, jak by se tamní situace měla řešit – hlavní důraz je zde kladen na udržitelnost. Některé roky jsou v Súdánu obrovské přebytky potravin, které se ale v zemi neudrží, základním krokem je tedy soběstačnost a schopnost vytvářet si lépe zásoby, zlepšit hospodaření s vodou a sázení stromů, které jsou schopné žít v poušti – a tak zadržovat její postup.
ČTK