Stovky mrtvých ročně – jak funguje metanolová smrt
Když pijete metylalkohol, zabije vás formaldehyd.
Kvalitní alkohol je drahý, levný nebezpečný a často nechutný. Česko poučené 47 mrtvými, které měl na svědomí padělaný alkohol, stojí ve stínu Ruska nebo Indie, kde se pijí padělky ve velkém. A nejen padělky. Roku 2016 stálo v ruském Irkutsku pití pěny do koupele s vysokým procentem „alkoholu“ život 74 lidí
Otrava metanolem?
Rok 2011 a 457 smrtelných otrav metanolem. Statistika zahrnuje celý svět (tedy ty otravy, které se do oficiálních statistik dostaly), přičemž už nadále neříká, na kolika dalších zdravotních potížích, kde slepota patří mezi ty nejhorší, se podílel. I když nedojde k takto viditelnému poškození, přesto jsou některé mozkové funkce posunuty k horším měřitelným výsledkům. Ať už jde o soustředění, představivost, nebo plánování – pijáci i malých dávek metanolem padělaného alkoholu jsou na tom hůře než běžní čeští konzumenti alkoholu „čistého“. „Nutno říci, že metanol sám nezabíjí. Pokud se postižený dostane do nemocnice zhruba do dvou hodin po požití, metanol v těle žádnou škodu nezpůsobí. Problém nastává, až když jaterní enzym alkoholdehydrogenáza začne metanol odbourávat na formaldehyd. To je velmi jedovatá látka, která naštěstí ve tkáních přetrvává jen několik minut do doby, než ji další enzym, aldehyddehragenáza. přemění na kyselinu mravenčí. Kyselina mravenčí je základní toxický metabolit metanolu, uvnitř organismu působí ve využití kyslíku podobně jako kyanid,“ vysvětluje Marek Janáč v příspěvku Padělky na zabití publikovaném v měsíčníku Vesmír proces otravy. Jaký je rozdíl mezi metanolem a etanolem (tedy „bezpečným“ alkoholem) nejlépe prozradí chemický vzorec. Nebezpečný metanol je CH3OH, zatímco etanol C2H5OH
Příznaky otravy
Minimální toxická dávka metanolu je asi 0,1 ml/kg. Smrtelná dávka se pak pohybuje okolo 1 ml/kg, ačkoli již 30 ml může být smrtelných. Příznaky otravy jsou silně individuální, záleží nejen na hmotnosti jedince, ale také třeba na jeho pohlaví. Krátce po požití metanolu se objevují příznaky podobné opilosti, přičemž specifické příznaky otravy metanolem postižený pocítí nejčastěji po 12–24 hodinách. Co následuje po požití „pajcovaného“ alkoholu je známé i z našich nemocnic. Nevratné poškození sítnice a zrakového nervu, což znamená v nejhorším případě slepotu. A oslepnout jen proto, že si dáte pár panáků, které někdo „naředil“, je hodně smutný osud.
Magnetická rezonance metanolových pijáků
Část postižených metanolovou aférou z roku 2012 souhlasila s vyšetřením na magnetické rezonanci a ukázalo se, že takřka polovina z nich, přesně 44 %, má poškozenou část předního mozku. Stejné poškození mají lidé s Parkinsonovou chorobou, nicméně příznaky, typické pro parkinsoniky, se u nich neobjevily. Finská studie naznačuje, že i když lidé po prodělané metanolové otravě netrpí postižením zraku, stejně je ohrožuje výrazně vyšší úmrtnost a zvýšené riziko poškození zraku.
Alkohol v jeho „tvrdé“ formě není v našem pivařském národě favoritem. Našich 47 obětí, které smrtící koktejl nepřežily, není nic ve srovnání s jinými otravami. Ze stejného důvodu zahynulo v roce 1981 v indickém Bengalúru 308 lidí, v bangladéšském Narsingdi zemřelo v roce 1999 celkem 113 lidí a 137 lidí zemřelo v roce 2000 v keňském Nairobi.
Text: Topi Pigula