Alkohol, konopí a řízení – jak to je?
Pokud jste někdy na silnici potkali opilého řidiče, existuje vyšší pravděpodobnost, že se jednalo také o uživatele marihuany, zjistila nová studie.
Marihuana – pro někoho droga, pro jiné léčivá bylina, která pomáhá ulevit od chronické bolesti. V některých státech nelegální návyková látka, v celé řadě zemí zcela legální rostlina, která je často využívána právě v medicíně a můžete ji získat i na lékařský předpis. Účinná látka THC v marihuaně, která navozuje kýžené stavy, je fyzicky méně návyková než alkohol či nikotin. Jaké jsou ale její dlouhodobé účinky v kombinaci právě s alkoholem? Tuto otázku si položili vědci z American Public Health Association.
Souběžná konzumace marihuany a alkoholu vede k jeho vyšší spotřebě
Výzkumníci sbírali data od obyvatel státu Washington v USA. Studie o dopadu kombinace alkoholu a marihuany sledovala trendy a dopady legalizace jejího rekreačního užívání z roku 2012 právě ve státě Washington. Účastníci studie měli odpovědět na jednoduchou otázku, a to zda během posledního roku někdy požili alkohol spolu s marihuanou, a pokud ano, zda po této kombinaci zaznamenali výraznější problémy. Studie se zúčastnilo 2400 jedinců, z nichž 70 % uvedlo, že v uplynulém roce konzumovali pouze alkohol. 18 % dotázaných uvedlo, že požívali alkohol a marihuanu současně a 12 % respondentů uvedlo, že konzumovali alkohol i marihuanu, ale vždy pouze odděleně. Respondenti, kteří konzumovali obě látky současně, pak také uvedli, že alkohol konzumovali ve vyšších dávkách a častěji než ti, kteří konzumovali pouze alkohol nebo obě látky odděleně.
Tvrdý alkohol vede k agresivitě Zdroj: Pixabay
Kouření trávy jako rizikový faktor alkoholismu
Vyšší a častější konzumace alkoholu může postupem času vést k alkoholismu a problémům s tím spojených. Vědci na základě výsledků studie také uvedli, že lidé požívající obě látky současně sedají častěji za volant v podnapilém stavu. U simultánních uživatelů obou látek je totiž riziko řízení v podnapilosti třikrát vyšší! Současně jsou simultánní uživatelé oproti jedincům konzumující pouze alkohol vystaveni šestapůlkrát vyššímu riziku finančních problémů a čtyřikrát vyššímu riziku zdravotních problémů spojených s nadměrným užíváním alkoholu, jako je například podrážděný žaludek, záchvaty a křeče nebo cirhóza jater.
Alkohol a marihuana nejdou dohromady. Jejich oddělené užívání ale tolik nevadí
Tato studie byla opakováním předchozího výzkumu z roku 2015, ve kterém se ale výzkumníci z American Public Health Association soustředili na populaci celých Spojených států. Výsledky obou studií jsou prakticky totožné až na zjištění, že jedinci, kteří užívají obě látky odděleně, nejsou oproti respondentům, kteří požívají pouze alkohol, vystaveni vyššímu riziku v žádné ze zkoumaných oblastí. „Tento výsledek je pro nás velmi překvapivý,“ komentoval výzkumník a biostatistik Meenakshi Subbaraman. „Tato studie byla však provedena v jednom konkrétním místě a čase, nelze proto její výsledky zcela objektivizovat. Výsledky je třeba verifikovat dlouhodobou studií zaměřující se právě na korelaci vztahu obou látek,“ uzavřel svůj komentář Subbaraman.
Text: Pavla Janoušková