Spíte špatně? Pravděpodobnost, že to bude horší, se zvyšuje
Nespavost trápí stárnoucí populaci. A stárneme všichni.
Kolik hodin je ideální spát?
Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, někomu stačí šest, jinému nestačí osm. Studie kanadského statistického úřadu, kterou zmiňuje Eva Henzlerová z ČSÚ tvrdí, že muži ve věku 18–64 let spí průměrně sedm hodin. „Muži 65–74letí spali průměrně 7 hodin a 16 minut,“ udává ve svém příspěvku publikovaném v časopise Statistika a my. Z toho vyplývá, že potřeba spánku s věkem nikterak zásadně neroste.
Zavřít oči a vypnout mozek
Na otázku, která zazněla u partnerského páru ve vlaku „jak to, že tak rychle usneš“ on odpověděl zajímavou větou: „No, zavřu oči a vypnu mozek.“ Právě neschopnost opustit vír myšlenek je základní příčinou nespavosti. Problémy pracovního nasazení, nestíhání termínů nebo partnerské nevěry, starosti finanční, plánování dovolené, známky dětí ve škole... to vše mohou být myšlenky, které sice před usnutím nikdo nevyřeší, ale právě usnutí by je alespoň na pár hodin odložilo. Statistikové svými daty dokládají, že potíže s usnutím mívají častěji ženy než muži. Budeme-li se bavit o lidech ve věku 18–64 let, tak muži přiznávají problémy s alespoň občasnou nespavostí v 42 %, u žen je to více než polovina (55 %). Ženy si evidentně věci víc „berou“ a trápí se jimi. Jejich nespavost je často psychického původu (starosti, strach z budoucnosti, deprese), tak u mužů jde o biologické příčiny (problémy s prostatou, nutnost jít močit).
Každý, kdo zažil byť i jen malou spánkovou deprivaci, ví, že se jedná o opravdu nepříjemnou záležitost. Nevyspání s sebou nese nejen logickou únavu, ale i nesoustředěnost (kvůli tomu je měřitelně vyšší riziko úrazů, dopravních nehod či chyb v pracovních úkonech), bolest hlavy či podrážděnost. Posledně jmenovaný faktor zase do hry vnáší vyšší riziko společenských faux paux, partnerských neshod a v extrémním případě posílení starostí, které se jako v bludném kruhu budou při usínání honit hlavou a bránit usnutí.
V případě občasných nespavostí může být řešením braní prášků na nespavost, nicméně mnohem jednodušší a efektivnější než nadužívání hypnotik by byla úprava životního stylu, ubrat na tempu, které po nás doba a šéfové mnohdy vyžadují, a uvědomění si, že zdraví máme jenom jedno. V práci jsme nahraditelní všichni, v našem životě nás ale nikdo nenahradí. Text: Topi Pigula