Severní Korea se chlubí, že vynalezla alkohol bez alkoholu. Tohle je reakce vědců
Severokorejský alkohol bez kocoviny je zřejmě blamáž...
Uprostřed ledna se světová média zachvěla nad zprávou s KLDR, pod níž komunistický stát vyvinul revoluční alkohol, který u pijanů nezpůsobuje efekt kocoviny. Odborníci neověřenou zprávu přijali s notnou nedůvěrou, to však neznamená, že na ní nemůže být zrnko pravdy.
Kimův zázrak?
O informaci informoval zpravodajský server NK News dle článku novin The Pyongyang Times. Původní článek mimo jiné zmiňuje, že pálenka jménem Koryo likér je vyrobena z šestiletého ženšenu "známého pro své vysoce léčivé účinky" a afrodiziakální kvality. Rovněž neopomene dodat, že likér byl registrován jako národní technologický hit.
Především detail o pozitivním vlivu likéru, resp. jeho ingrediencí na milostný život zavání bludy a připomíná podobná slova u prášku z rohů nosorožců a podobných pseudoléků. Je sice pravda, že ženšen má podle jihokorejské studie z roku 2014 ve srovnání s vodou pozitivnější vliv na zmírnění efektu kocoviny – ani jeho konzumace ale nezpůsobuje nulovou míru kocoviny. Vedle ženšenu je navíc součástí zázračného likéru Koryo i rýžový destilát.
Samotná kocovina je totiž výsledkem metabolizace acetaldehydemu, a tak dehydratací organismu a absence vitamínů a minerálu v těle. Jedná se však o velmi složitý biochemický proces, který tělo ovlivňuje na mnoha úrovních. Existují alkoholové nápoje, kde zvyšují odvodnění organismu více než jiné. Největším hříšníkem jsou piva a vína, pálenky naopak obvykle způsobují menší dehydrataci. Prakticky všechny další lékařské studie proto zjišťují, že "lék na kocovinu" neexistuje. Čím více však vědci odhalují mechanismy kocoviny, tím více si začínají věřit, že komplexní léčba může jednou vzniknout.
Není alkohol jako alkohol
Loni v létě se například objevila nizozemská studie více jak 800 subjektů, kteří si ve jménu vědy přivodili kocovinu a zkoušeli různé zaručené triky na její omezení. Více jak dvě třetiny z nich zkoušeli po boku alkoholu pít dostatek vody, jiní se ládovali vysokokalorickou stravou či kombinací obou. Závěrečný výsledek je přesto neúprosný – ačkoliv lze kocovinu do nějaké malé míry omezit, nikdy nemůže zmizet nadobro. Jediným osvědčeným receptem dnes je: pít méně. Alespoň prozatím.
"Náš výzkum prokázal, že nejde jenom o problém dehydratace," nechal se tehdy slyšet vedoucí autor studie dr. Verster, "Víme, že ovlivněn je i imunitní systém, ale zatím přesně nechápeme příčinu. Než k tomu dojde, efektivní lék mít nebudeme." I nizozemská práce tak dává jistou naději, že lék na kocovinu vzniknout může – při předpokládaném vlivu na imunitní systém však možná bude mít řadu vedlejších účinků. Je navíc nepravděpodobné, že by tato „léčba“ byla součástí alkoholového nápoje samotného, spíše by se jednalo o potravinový doplněk konzumovaný až na konci bujarého večera. Nizozemci studii zakončují obligátní tezí o potřebě dalšího výzkumu, sami plánují pokračovat kontrolovanými studiemi "pacientů" s kocovinou.
V minulosti se navíc KLDR nechvalně proslavila i tvrzením, že z ženšenu vytvořila univerzální lék proti virům HIV, SARS či MERS. Prakticky všichni odborníci za hranicemi státu to odmítli jako absurdní. Severokorejský zázrak Koryo, ač může symptomy zmírnit, tak spíše než zlomovým objevem bude další výmysl propagandistů.
Ladislav Loukota