Selhal Islámský stát? Proč se mu nepodařilo zničit Palmýru?!
Ruiny v syrské Palmýře jsou prý méně poškozeny, než se čekalo. Jak je to možné?
Památky v historickém syrském městě Palmýra jsou těžce poničeny, škody ale nejsou horší, než když město padlo před deseti měsíci do rukou Islámského státu (IS). Podle deníku The Guardian to uvedli experti poté, co syrská armáda minulý týden z Palmýry bojovníky IS vyhnala. Město je ovšem zaminované; z vzácné archeologické lokality v centru již pyrotechnici odstranili 150 náloží, napsala dnes agentura AP.
Maamún Abdalkarím, který odpovídá za syrské památky, uvedl, že obnova historických lokalit v Palmýře by mohla být dokončena během pěti let, pokud syrská vláda bude mít podporu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Prvotní hodnocení ukazuje, že "80 procent ruin starobylých památek je ve slušném stavu".
Někdejší syrský představitel pro historické památky, který dnes pracuje na univerzitě v americkém Ohiu, Amr Azm ale považuje Abdalkarímovy předpovědi za příliš optimistické. Některé jednodušší stavby, jako například 1800 let starý římský vítězný oblouk, půjde podle něj relativně snadno opravit, u jiných potrvá obnova podstatně déle.
Azm prohlásil, že IS způsobil v Palmýře "katastrofální škody" na historických budovách a předmětech, i on ale zdůraznil, že škody jsou menší, než se odborníci domnívali.
"Měli jsme jistou představu o rozsahu škod před tím, než syrští vojáci vstoupili do města. Spousta z nás se ale obávala, že v bitvě o znovuovládnutí města mohlo dojít k dalším škodám na archeologických památkách. Rovněž byly obavy, že Islámský stát vyhodí archeologické lokality do povětří, když bude z města ustupovat. Ulevilo se nám, že se nic takového nestalo," řekl.
Hodnocení rozsahu škod zpomalují výbušniny nastražené ve městě a také sporadické boje s radikály z Islámského státu v přilehlých oblastech.
Palmýra, která byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan, je na seznamu světového dědictví UNESCO. Islámský stát ve městě zničil mimo jiné dva starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův.
ČTK