Samodestrukční flashka jako z Mission: Impossible je realitou. Oblak dýmu ale nečekejte
Nový flash disk o velikosti klíčenky získal schopnost vlastní destrukce, která nevyžaduje instalaci nebezpečné nálože.
Samodestrukční flashka v rukou agenta Ethana Hunta v sérii Mission: impossible drobně vybuchne a obláček kouře oznámí, že data už nikdo neuvidí. Před časem jsme si o této hollywoodské fikci mohli v reálném světě pouze nechat zdát. Nyní se však stává skutečností.
Bude takhle vypadat samodestrukční fleška po autodestrukci Zdroj: iStock
Není sice těžké do flash disku vložit nálož, ale takto jednoduché řešení by pro uživatele mohlo být nebezpečné. V případě autodestrukčního flash disku dojde ke zničení dat díky elektrickému výboji naakumulovaném v kondenzátoru na základní desce. Majitel tak sice bude vědět, že o data přišel, ale nepopálí si prsty. Samodestrukční flash disk kupodivu nevymysleli američtí špióni, ale ruská firma Termodinamika.
K čemu flashka se samovznítěním?
Nejprve si přiznejme, že běžné šifrovací algoritmy se dají prolomit, a pokud posíláme data po internetu, dají se „odchytit“. Proto je mezi špióny stále ještě živý systém mrtvých schránek. Nic nejde „po drátech“, vše se předává „z ruky do ruky“, aby riziko zachycení bylo co nejmenší. I smazaná data na běžném flash disku nebo hard disku se dají obnovit. Protože existují data, která by se za žádnou cenu neměla dostat do nepovolaných rukou, má samodestrukční flashka zajímavý komerční potenciál. Tajných, nebo alespoň neveřejných informací vůbec není málo.
A nemusí jít nutně o odpalovací kódy jaderných raket nebo přístupová hesla k řízení jaderné elektrárny, jak často naznačují hollywoodské trháky. Jde o věci mnohem přízemnější. Jen namátkou: plány na nové výrobky, technické výkresy, databáze klientů, státní, advokátní, lékařské, hospodářské či bankovní tajemství, policejní či kriminalistické informace. Možná, že autodestrukční systém aktivovaný jedním stisknutím se stane běžnou záležitostí.