Ruské válečné lodě vs. američtí rybáři: Při nedávném incidentu se hrozilo vystřelením rakety
Co rybářským lodím poradila americká Pobřežní stráž?
Několik amerických rybářských lodí operujících v Beringově moři se nedávno střetlo s podstatně silnějším soupeřem, než jsou zamotané sítě nebo rozbouřené moře, a to s ruským námořnictvem. To americké rybáře vyzvalo, aby oblast opustili a k překvapení všech jim to doporučila i americká Pobřežní stráž.
K incidentu podle listu The New York Times došlo 27. srpna 2020 v Beringově moři, které je jediným místem na světě, kde spolu sousedí území Spojených států amerických a Ruské federace. Vzdálenost z jednoho břehu na druhý je tady pouhých 102 kilometrů (55 námořních mil). Podle mezinárodního práva může každý stát vyhlásit oblast do vzdálenosti 12 námořních mil od čáry pobřeží za své výsostné vody.
Rusko - námořní cvičení
Prostě udělejte, co chtějí
Na ruské straně se incidentu účastnil raketový křižník, výsadková loď a ponorka vyzbrojená střelami s plochou dráhou letu, které se v rámci cvičení Oceánský štít nacházely v 200mílové výlučné ekonomické zóně USA. Jak k tomu mohlo dojít? Paradoxně mohou lodě vojenského námořnictva do této 200milové (370 km) zóny vstoupit – na rozdíl od rybářských lodí používajících vlečné sítě.
Ruské vojenské síly údajně vyzvaly americké rybáře, aby oblast opustily s poukazem na chystané odpálení rakety. Když pak se pak rybáři spojili s americkou Pobřežní stráží, dostalo se jim stručné odpovědi: „Prostě udělejte, co chtějí.“
ruské námořnictvo
Žhavá setkání ve vzduchu i na moři
Oblast ruského Dálného východu je dějištěm opakovaných incidentů mezi ruskými a americkými námořními a vzdušnými silami. Například 8. dubna 2020, tedy uprostřed první vlny pandemie COVID-19, se do aljašské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ) nad Beringovým mořem severně od Aleutských ostrovů vydaly dva ruské protiponorkové letouny Il-38.
Severoamerické velitelství protivzdušné obrany NORAD proti nim vyslalo dvě stíhačky F-22 Raptor doprovázené vzdušným tankerem KC-135 Stratotanker a letounem včasné výstrahy E-3 Sentry.
K incidentu došlo i v lednu 2020 v Arabském moři, kde se ruská válečná loď přiblížila na kritickou vzdálenost 60 metrů od amerického torpédoborce USS Farragut. Američané museli prudce manévrovat, aby srážce obou lodí zabránili.
On Thursday, Jan. 9, while conducting routine operations in the North Arabian Sea, USS Farragut (DDG 99) was aggressively approached by a Russian Navy ship. pic.twitter.com/SCVyTINNqe
— U.S. Naval Forces Central Command/U.S. 5th Fleet (@US5thFleet) January 10, 2020
Podobně blízko srážce se ocitly v červnu 2020 ve Filipínském moři ruský torpédoborec a americký raketový křižník USS Chancellorsville. Tehdy obě lodě dělilo pouhých 17–30 metrů.