Jednoduché rady, jejichž dodržování by přiblížilo konec epidemie koronaviru v Česku
Jak můžeme napomoci konci koronavirové epidemie v Česku? Zdroj: istock.com
Cesta k návratu do normálnějšího života v Česku není zas tak složitá. Stačí vždy myslet na několik osvědčených rad, které bychom měli za každých okolností dodržovat.
S prodlužující se koronavirou pandemií roste i množství informací a dezinformací, s nimiž se můžeme denně setkat. Zdaleka ne na všechno, co někde slyšíte či čtete, však můžeme aplikovat pořekadlo „na každém šprochu pravdy trochu“; dokonce to leckdy platí naopak. Vyplatí se proto podívat na řadu aktuálních poznatků, jež prezentuje Světová zdravotnická organizace (WHO), v současnosti jeden z mála zdrojů, který se snaží k vědeckým závěrům přistupovat střízlivě.
Noste správně roušky a respirátory
Roušky a respirátory jsou stále nejzásadnější prevencí proti přenosu koronaviru. Je přitom zásadní, aby roušky zakrývaly i nos, což spousta lidí z důvodu osobní pohody nerespektuje, ale přitom se jedná o podstatnou podmínku toho, aby rouška vůbec mohla splňovat své ochranné účely. Zároveň je třeba zdůraznit, že dlouhodobé nošení roušek rozhodně nevede k otravě oxidem uhličitým či problémům spojeným s nedostatkem kyslíku. Nošení roušek nemusí být vždy příjemné, ovšem zdravotní rizika jsou pro osoby bez respiračních potíží minimální. Výjimku tvoří cvičení, při němž bychom roušky nosit neměli. Kvůli potu se totiž může pod rouškou zvyšovat množství mikroorganismů, což ztěžuje dýchání. Při venkovních fyzických aktivitách je tedy vhodnější udržet od ostatních lidí alespoň metrovou vzdálenost.
Nevěřte „zaručeným lékům“
Vitamíny a minerály nevyléčí COVID-19. Přestože vitamíny C a D nebo zinek přispívají k fungování imunitního systému, nelze je považovat za léčebný prostředek v boji s nemocí. Stejně tak neplatí ani antimalarikum hydroxychlorochin, o němž v počátečních fázích pandemie hovořil především Donald Trump. Stejně tak nefunguje ani kořeněné jídlo, česnek, alkohol či konzumace dezinfekčních prostředků jako prevence či léčba onemocnění COVID-19 – což by snad nemělo být třeba ani zdůrazňovat, ale i takové recepty se v uplynulých měsících objevily. „Zaručeným“ lékům, doplňkům stravy či různým pochutinám, jež vás mají před onemocněním ochránit, tedy opravdu nevěřte.
Buďte opatrní s kontakty
WHO také doporučuje velkou obezřetnost při setkávání s příbuznými, především těmi staršími. Pokud máte sebemenší podezření na onemocnění koronavirem, rozhodně zůstaňte doma. Ani při rodinných návštěvách ideálně neodkládejte roušku (nebo ještě lépe respirátor), zachovávejte ideálně dvoumetrovou vzdálenost a využívejte dezinfekce, jak jen to je možné. A samozřejmě, využijte technických výdobytků, jež dnešní doba umožňuje a se svými blízkými si volejte, chatujte či už konečně vyzkoušejte videohovory.
Dejte si pozor na šíření dezinformací
Během roku 2020 se také vžilo označení „infodemie“, které přejala i WHO. V aktuální informační záplavě je velmi složité se orientovat a na ověřování každého nového poznatku zdánlivě není čas; to následně vede ke zmatečnému sdílení nepodložených zpráv, jež nemusejí nutně patřit mezi fake news s úmyslem dezinformovat veřejnost, ale i zveřejňování špatně interpretovaných výzkumů či polovičatých informací může nadělat mnoho škody. Proto je dobré ke zprávám přistupovat kriticky, dohledávat původní zdroje a především – být otevřeni i tomu, co zcela nezapadá do našeho světonázoru. Podívat se můžete i na přehled nejčastějších dezinformačních sdělení podle našeho Ministerstva vnitra. Jakkoli mohou být různá barvitá vysvětlení současné situace atraktivní, nemůžete udělat nic lepšího, než že se budete chovat zodpovědně, a tak přispějete každý svým dílem k rychlejšímu konci pandemie a přísných opatření.