7. října 2021 06:40

Mozek psa je vyvinutější, než jsme si mysleli. Co má společného s dětmi?

Odborníci zjistili, že hlas majitele má na psy nečekaně velký dopad, který se dá přirovnat k dětem.

Psí schopnost reagovat na hlas majitele podle všeho výrazně předčí pouhopouhé povely „sedni“ nebo „ke mně“. Ve studii publikované v odborném časopise NeuroImage popsali vědci výzkum, který ukázal, že psi benefitují nejen z přímé interakce s páníčkem, ale dokonce už jen z toho, že poslouchají jeho hlas.

Psi jsou podobní dětem

Jakmile na psa majitel promluví, v psím mozku se stane téměř totéž, jako když miminka slyší hlas své matky: mozek reaguje, jako kdyby dostal odměnu. Výsledkem v případě dětí je, že jsou ke svým rodičům citově připoutané a také se na ně s důvěrou obracejí v neznámých situacích. U psů to není výrazně jiné.

Už před lety jsme objevili, že jsou psí mozky citlivé na verbální odměny,“ vysvětluje jedna z autorek výzkumu, Anna Gáborová, v tiskovém prohlášení, „ale až teď jsme zjistili, že vztah k mluvčímu ovlivňuje, s jakou citlivostí je psi vnímají.“

Behaviorální testy i MRI

K objevu pomohl jednak behaviorální test běžně používaný při hodnocení, jak se děti vypořádají s absencí pečovatelů, ale také jeho kombinace s magnetickou rezonancí, při níž vědci pozorovali mozkovou aktivitu během pochval i neutrální promluvy majitele i jiné osoby. Citlivost psů vůči hlasu majitele byla oproti jiným osobám nesrovnatelně vyšší. Psi na něj reagovali i v případech, kdy majitel nebyl fyzicky přítomný.

Základní funkcí téhle reakce je udržet závislého jedince, ať už dítě, nebo psa, v blízkosti toho, kdo o ně pečuje,“ tvrdí Márta Gácsi, která studii vedla. Závěr je tedy jasný: Mluvte na své psy i děti, je to pro ně i váš vzájemný vztah prospěšné.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom