První skutečný podvodní hotel vznikne na Floridě. Podívejte se!
Hitem příští dekády může být nový druh podvodní turistiky.
Sny o kolonizaci mořského dna sahají přinejmenším k příběhům Julea Vernea, konečně se však začínají naplňovat i v praxi. Již brzy by měl u floridském ostrova Key West vzniknout první skutečný podvodní hotel jménem Planet Ocean Underwater. Vedle čisté turistiky má za cíl upozornit i na ohrožení, kterému čelí korálové útesy – a vybrat finance nezbytné na jejich obnovu. Jeho autoři nyní získali povolení úřadů ke stavbě a provozu.
Hotel s vyhlídkou na moře
Systém několika vzájemně propojených modulů Planet Ocean Underwater není příliš odlišný například od Mezinárodní vesmírné stanice nebo antarktických modulárních laboratoří. Konstrukce s napojením na hladinu bude však ležet v hloubce 8,5 metrů, což je dost na to, aby se hosté cítili být pod vodou, aniž by zároveň namísto výhledu civěli do černočerné tmy.
Uvnitř bude na hosty čekat veškerý komfort pevniny včetně WiFi připojení, klimatizace a panoramatických výhledů na mořský život. Ještě překvapivější je skutečnost, že hotel je schopný omezeného pohybu, což mu má umožnit vyhýbat se nejsilnějším bouřím či přemístit se za co nejzajímavějším výhledem – Planet Ocean Underwater ostatně pouze vznikne u Key West, jeho finální působiště může však být docela jiné. Vedle čistě zážitkové turistiky navíc autoři připomínají i environmentální záměr.
Zvyšující se teplota oceánů a změna chemického složení vody totiž ohrožuje korálové útesy po celém světě. Planet Ocean Hotel je tak součástí větší snahy iniciativy Global Coral Reef Alliance o obnovu nejvíce ohrožených korálových útesů svým patentovaným procesem jménem "Biorock". Ten v zásadě spočívá ve vytvoření slabého elektrického napětí v určitém podvodním regionu. To má způsobit krystalizaci minerálů přítomných ve vodě, především vápence, a tak přirozený vznik nových korálových struktur.
Nový podmořský horizont
Celá konstrukce má stát relativně mrzkých 20 milionů dolarů, je však jisté, že cena pobytu nebude nikterak malá. Projekt je ale financovaný Tony Webbem, jenž rovněž stojí za společností Synergy Moon, která chce na Měsíc dopravit robotické vozítko a získat tak Lunar X Prize společnosti Google, finanční pozadí tak velké ambice tak rozhodně netají.
V posledních letech se jedná minimálně o čtvrtý podobný projekt, který se zabývá využitím oceánů způsobem, který doposud nebyl možný. Vedle všemožných vojenských vizí lze připomenout i projekt Nautilus Minerals, který by u hlubokomořských termálních pramenů, takzvaných černých kuřáků, rád těžil vyvřelé drahé minerály. Hypotetické doly Nautilu budou spoléhat výhradně na autonomní či dálkově ovládané roboty a díky koncentraci nerostů budou zřejmě velmi výnosným podnikem. Jejich ekologičnost je však už diskutabilní.
Naopak veskrze vědecký charakter má plavidlo mobilní podmořská laboratoř Sea Orbiter, jejíž nejhlubší část má sahat až 31 metrů pod hladinu moře. Autonomní platforma má volně plynout s mořskými proudy, což má oceánským vědcům na její palubě umožnit doposud nevídané pozorování podmořských ekosystémů.
Ladislav Loukota