Voda ze dvou protržených přehrad smetla stotisícové město. Video ukazuje smršť, která vzala 5 000 životů
Libye a Maroko se vyrovnávají s rozbouřenými živly
Byla to hrozivá shoda okolností, na jejímž konci jsou tisíce mrtvých. Nejprve intenzivní přívalové deště doprovázející středomořskou bouři Daniel způsobily zhroucení přehrady ležící 12 kilometrů hluboko v údolí Derna na východě Libye. Mohutnou povodňovou vlnu valící se strmým údolím pak nezvládla další přehrada stojící těsně nad městem Derna.
Obyvatelé stotisícového přístavního města neměli žádnou šanci. Voda se Dernou přehnala jako tsunami, smetla celé čtvrti a podle prvních oficiálních odhadů zabila nejméně 5 000 lidí. Zcela jistě nejde o konečné číslo, protože se stále pohřešuje na 10 000 obyvatel, které voda nejspíš strhla do moře.
Na okamžiky, kdy se záplavová vlna blížila k Derně, se můžete podívat tady:
Přečtěte si také: Floridu pustoší obří hurikán. Videa a fotografie ukazují katastrofickou hrozbu
Těla pohřbívají bagry
Přeživším se naskytl obraz naprosté zkázy. Ulice jsou lemované troskami a těly mrtvých a moře na břeh neustále vyplavuje stovky obětí. Je mezi nimi i 134 Egypťanů, které úřady od neštěstí pohřešovaly. Jejich těla byla repatriována do Egypta.
Těla tisíců Libyjců zabitých při neštěstí přeplnila márnice a nemocnice, kam se stahují i stovky zraněných. Úřady začaly mrtvé urychleně pohřbívat, v souladu s islámskými zvyklostmi se tak má stát do tří dnů po smrti. Do hromadných hrobů těla místy ukládají bagry, chybějí ale pytle na mrtvoly.
Derna leží asi 250 kilometrů východně od Benghází a je obklopena úrodnými kopci pohoří Džabal Achdar. Během válečného tažení německého Afrikakorpsu tudy vedla důležitá silnice z Benghází do Tobrúku, o niž se vedly intenzivní boje.
Povodňová vlna měla sílu tsunami Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Zkáza v ulicích libyjského přístavního města Derna Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Satelitní snímky ukazují město před a po katastrofě Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Za zkázou města Derna stojí středomořská bouře Daniel Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Město Derna bylo v minulosti jednou ze základen Islámského státu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Mrtvých těl je tolik, že s jejich pohřbíváním pomáhají buldozery Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Nedostatkovým zbožím jsou v Derně pytle na mrtvoly Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ve městě žilo před katastrofou kolem 100 000 obyvatel Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Zkáza přišla v několika minutách, lidé nestačili utéct Zdroj: Getty Images
Lybijské přístavní město Derna zasáhly masivní záplavy z protržené nedaleké přehrady Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Mohlo by vás zajímat: Smrtící záplavy v Libyi: Města smetly přívaly vody, mrtvých může být až deset tisíc
Libye od roku 2011, kdy byl svržen a poté i zabit dlouholetý vůdce Muammar Kaddáfí, prochází hlubokou krizí. Země je politicky rozdělena na dvě části – západ země s hlavním městem Tripolisem ovládá mezinárodně uznávaná Vláda národní jednoty, zatímco východ kontroluje administrativa sídlící v Tobrúku. Derna spadá do sféry východolibyjské administrativy.
Přestože spolu obě vlády soupeří a vzájemně se neuznávají, vyslal Tripolis do Derny letadlo se zásilkou humanitární pomoci, pytlů na mrtvoly a 80 lékaři. K neštěstí, které zasáhlo i další místa severoafrického pobřeží, došlo jen několik dnů po ničivém zemětřesení v Maroku. Otřesy tam silně poničily historický Marrákeš a zabily přes 6 000 lidí.